Napieralski wchodzi do Sejmu

Wiceprzewodniczący SLD i szef partii w Szczecinie Grzegorz Napieralski nowym posłem w miejsce wybranego do europarlamentu Bogusława Liberadzkiego

Sejmowy mandat należał się w pierwszej kolejności Januszowi Winiarczykowi, obecnemu staroście powiatu myśliborskiego (woj. zachodniopomorskie). Wczoraj Winiarczyk zdecydował, że nie chce zmian w życiu. Do posłowania zniechęciła go niestabilna sytuacja w Sejmie i awantury wokół rządu Marka Belki. - Mam jeszcze wiele do zrobienia w powiecie - stwierdził.

Mandat przypadnie więc następnemu w kolejce Napieralskiemu. - Bycie posłem to moje marzenie - mówił wczoraj. Ma 30 lat. Będzie jednym z najmłodszych posłów lewicy. Ślubowanie złoży w czwartek rano.

Nieuchwytny Grześ cenna rada

W złożonym w kwietniu oświadczeniu majątkowym za 2003 r. Napieralski napisał, że zarobił 60 tys. 726 zł jako doradca wojewody ds. UE. Dostawał 4257,50 zł miesięcznie brutto (plus trzynastka i nagrody). Problem w tym, że Napieralski w urzędzie wojewódzkim był nieuchwytny. Asystent wojewody Tomasz Wiśniewski: - Czasami wpada na 15 minut.

- Jest zatrudniony w zadaniowym systemie pracy - tłumaczy Jerzy Koralewski, rzecznik wojewody Stanisława Wziątka.

Napieralski tłumaczy: - Spotykałem się z wojewodą w różnych sprawach, spodobałem się jako osoba dynamiczna, zostałem zarekomendowany na stanowisko.

- Kto pana rekomendował?

- Jacek Piechota.

Obecny wiceminister gospodarki był do stycznia 2002 r. baronem zachodniopomorskiego SLD. Jego poparcie przesądziło, że w październiku 2001 r. Stanisław Wziątek, wcześniej mało znany w Szczecinie burmistrz Połczyna Zdroju, został wojewodą. W grudniu 2001 r. Piechota wykreował Napieralskiego na miejskiego szefa partii, ale ten przez to stracił partyjny etat sekretarza rady wojewódzkiej. Dwa miesiące później zatrudnił go wojewoda Wziątek.

Przez dwa lata doradzania Napieralski zarobił co najmniej 100 tys. zł.

Praktyka zwiedzania budynków

Jakie ma kompetencje? - W 2000 r. ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim - wylicza Koralewski. - Specjalizacja: integracja Polski z Unią i administracja samorządowa. W 1999 r. odbył praktykę w Holandii podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, zaś w roku 2000 - praktykę w siedzibie NATO i Parlamentu Europejskiego.

Studentka tego samego kierunku, która uczestniczyła w podobnych wyjazdach: - To było zwykłe zwiedzanie budynków.