Poseł Jacek Zdrojewski złożył interpelację w sprawie prywatyzacji Ruchu

- Uważam, że Ruch jest bardzo ważnym przedsiębiorstwem i powinien być prywatyzowany w trybie dialogu z wydawcami - powiedział nam poseł SLD Jacek Zdrojewski, autor interpelacji w sprawie prywatyzacji Ruchu. - Napisałem ją w intencji wydawców

"Czy toczą się jakiekolwiek rozmowy na temat ewentualnej ugody pomiędzy Skarbem Państwa (...) a firmą HDS Wydawcy Prasy, a jeżeli tak, to jakie są główne warunki tej ugody?" - to jedno z pytań, które postawił Zdrojewski w swojej interpelacji, skierowanej do ministra skarbu państwa w środę. Ponadto poseł chce wiedzieć, czy rząd Leszka Millera na swoim ostatnim posiedzeniu 30 kwietnia rzeczywiście zaakceptował warunki ugody pomiędzy Skarbem Państwa a HDS Wydawcy Prasy. "A jeżeli tak, to jakie są warunki tej ugody?" - czytamy w interpelacji.

O tym, że rząd przyjął uchwałę w sprawie prywatyzacji Ruchu na tajnym posiedzeniu 30 kwietnia powiedział w środę "Rzeczpospolitej" Zbigniew Jakubas, członek Polskiej Grupy Kapitałowej (którą tworzą Multico i Polsat). Rzecznik ministerstwa skarbu potwierdził w rozmowie z nami, że resort będzie dążył do porozumienia w tej sprawie "w najbliższych dniach".

Polska Grupa Kapitałowa, podobnie jak spółka HDS Wydawcy Pracy, stara się o zakup Ruchu. Ale prywatyzację największego w Polsce kolportera prasy blokuje proces, który HDS wytoczył resortowi skarbu w 1997 r. Sprawa nie zakończyła się do dzisiaj. Kolejna rozprawa - 25 czerwca.

- Chciałem zdążyć ze swoją interpelacją przed tym terminem - mówi Jacek Zdrojewski. - Rozumiem Ministerstwo Skarbu Pastwa, które chce wynegocjować większe pieniądze. Ale rozumiem też tych, którzy zaangażowali się w tworzenie tytułów prasowych. Zależy mi na tym, żeby już prywatna, a nie państwowa firma gwarantowała im równoprawność dystrybucji. Nie czepiam się tego komu to zostanie sprzedane, bo bardziej chodzi mi o to, jak. Chodzi o to, żeby nie czynić tego w sposób niejawny - podkreśla poseł SLD.