Posłowie krytycznie o offsecie za F-16

Posłowie z sejmowych komisji obrony narodowej i gospodarki nie zostawili suchej nitki na rządzie za tempo realizacji umów offsetowych za zakup samolotów F-16 dla polskiej armii.

W zeszłym roku wykonano umowy offsetowe o wartości 517,9 mln dolarów (22,6 proc. zaplanowanych). Program przedsięwzięć offsetowych ma zrekompensować zakup dla polskiej armii 48 samolotów F-16 firmy Lockheed Martin Corp.

Rząd w środę na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji obrony narodowej i gospodarki ujawnił, że zagrożona jest realizacja trzech wielkich projektów offsetowych - budowy sieci łączności dla służb mundurowych TETRA i informatycznego rejestru usług medycznych RUM. MSWiA i Ministerstwo Finansów sceptycznie oceniło możliwości finansowe państwa przy realizacji tych projektów. Nieoficjalnie wiadomo, że np. koszty eksploatacji TETRY mogą pochłonąć znaczną część budżetu MSWiA. Przewodniczący sejmowej komisji obrony Stanisław Janas (SdPL) stwierdził, że według biura prawnego rządu umowy na stworzenie TETRA i RUM powinny być rozstrzygnięte z uwzględnieniem ustawy o zamówieniach publicznych, co pozwoliłoby wybrać jak najtańszą ofertę. Tymczasem wpisanie do umowy offsetowej pozwala uniknąć przetargu.

Wiceminister gospodarki Krzysztof Krystowski przyznał, że rząd nie jest zadowolony z tempa realizacji umowy offsetowej, ale uspokajał, że rozliczono dopiero pierwsze półrocze programu przewidzianego na 10 lat.