W kategorii Najlepsze polskie przedsiębiorstwo uhonorowano równorzędnie firmy Cersanit z Kielc (producent ceramiki łazienkowej) i Zakłady Farmaceutyczne Polpharma ze Starogardu Gdańskiego.
Najlepszym polskim średnim przedsiębiorstwem został producent kawy rozpuszczalnej Mokate z Żor,
(a małą firmą - Aplex z Łęczyszyc (produkuje soki).
Za najlepszą instytucję finansową prezydent uznał PKO BP,
za najlepszego eksportera - firmę Nowy Styl z Krosna (producent krzeseł).
W opinii prezydenta najlepszym gospodarstwem rolnym jest firma Danko z Choryni, specjalizująca się w uprawach żyta i pszenżyta.
Najlepszy inwestor zagraniczny w Polsce to Fiat-GM Powertrain Polska, producent silników samochodowych i skrzyń biegów, największy pracodawca na Podbeskidziu.
W dziedzinie wynalazczości prezydent uhonorował zespół Teresy Kołodziejczyk z katowickiego Cetrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa za prace nad standaryzowanymi krwinkami wzorcowymi (pozwalają przechowywać dłużej krew). Takie preparaty powstają tylko w dwóch krajach na świecie.
Prezydent przyznał też nagrody specjalne firmom Orbis i PLL Lot "za szczególny wkład w zbliżanie Polaków z narodami Europy i Świata".
- Te dyplomy i statuetki dowodzą, że w Polsce nie brakuje zuchwałych entuzjastów, którzy potrafią trafnie decydować. Pozwalają wierzyć w dobrą przyszłość Polski w Unii Europejskiej - powiedział prezydent Kwaśniewski w Poznaniu podczas rozdania nagród.
Nagrody Gospodarcze Prezydenta przyznawane są od 1998 r. Laureatów wyłaniania się w trzech etapach. Najpierw kandydatów zgłaszają uprawnione instytucje i organizacje. Potem wybór zawęża Kapituła Nagrody, a w końcu z tej zawężonej grupy laureatów wybiera sam Prezydent. W tegorocznej edycji zgłoszono 170 kandydatów. 19 kwietnia Kapituła wybrała spośród nich 24 nominowanych, a później prezydent - ośmiu laureatów.