Co z posłami, którzy dostali się do europarlamentu?

Nie można być równocześnie posłem lub senatorem w Polsce i posłem do europarlamentu. Jeśli poseł krajowy został wybrany w niedzielę do PE, to straci mandat krajowy.

Od kiedy? Od daty opublikowania przez PKW wyników wyborów do PE. Wyniki publikowane będą w Dzienniku Ustaw. Najpewniej jutro lub pojutrze - mówi nam wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski.

Tymczasem na 24 czerwca w Sejmie planowane jest głosowanie nad wotum zaufania dla premiera Marka Belki. Szeregi opozycji przeciwnej Belce mogą być uszczuplone, bo do PE dostało się wielu posłów tej opozycji.

Wojciechowski: - Kluby oświadczyły na Konwencie Seniorów, że chcą głosowania nad wotum zaufania w pełnym składzie Sejmu, a więc od razu po ukazaniu się Dziennika Ustaw marszałek spyta następnego posła z listy danej partii, czy chce zostać posłem. Ordynacja wyborcza daje kandydatowi do Sejmu prawo do siedmiu dni namysłu. Partie jednak zachęcą swoich kandydatów, aby tych siedmiu dni nie wykorzystywali, lecz decydowali od razu. W ten sposób być może do 24 czerwca uda się skompletować pełny skład Sejmu - wyjaśnia Wojciechowski.

Dlaczego kandydaci do Sejmu mogą nie chcieć zostać posłami? Być może fucha posła to zajęcie tylko na kilka miesięcy do wyborów, a jeśli ktoś ma jakieś inne zajęcie, to może nie chcieć z niego rezygnować.