Accor przejmie udziały Agnellich w Club Med

Za 252 mln euro francuska grupa hotelarska Accor chce odkupić od rodziny włoskiej Agnellich i francuskiego banku 30 proc. udziałów w firmie turystycznej Club Med

Zapłaci za to 252 mln euro. Accor odkupi od rodziny Agnellich 21,2 z 24 proc. akcji Club Med, które ta włoska rodzina przemysłowców posiada za pośrednictwem spółek Ifil i Exor. Kolejne 7,7 proc. akcji odkupi od francuskiego państwowego banku Caisse des Depots et Consignation. W zamian bank zwiększy swój udział w akcjonariacie Accoru z 4,5 do 8 proc.

Analitycy uważają, że Accor płaci wysoką cenę. Wprawdzie Club Med 30 lat temu jako pierwszy w świecie zaczął proponować turystom spędzanie czasu w egzotycznym miejscach świata w "wioskach turystycznych" - specjalnych ośrodkach z bungalowami, np. nad brzegiem morza - ale teraz firm na tym rynku jest już więcej. Ponadto analitycy nie są pewni, czy Club Med pasuje do działalności Accoru, który jest największym w Europie operatorem sieci hoteli. Accor tłumaczy jednak, że dzięki zakupowi będzie mógł rozszerzyć działalność, zwłaszcza w segmencie zorganizowanej turystyki dla zamożnych osób.

Zyski ze sprzedaży udziałów Club Med rodzina Agnellich przeznaczy być może na wsparcie swojej głównej inwestycji - koncernu Fiat.