Spór producentów leków na choroby płuc

Spór o leki na choroby oskrzeli wkroczył w sądowa fazę. Nieuczciwą konkurencję zarzucają sobie wzajemnie Novartis i Adamed.

Novartis od lat produkuje Foradil, lek przeciw tzw. POChP (przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc). W grudniu ubiegłego roku Adamed wprowadził na rynek Zafiron - generyk, czyli wierną tańszą kopię Foradilu - informując, że jest to lek na POChP. Z rejestracji wynika jednak, iż wskazaniem Zafironu jest przewlekłe zapalenie oskrzeli z rozedmą płuc. Według Adamedu to po prostu inna nazwa POChP.

Gdy Główny Inspektor Farmaceutyczny zakazał reklamy uznając, że wprowadza ona w błąd (reklama jest niezgodna z rejestracją) Novartis uderzył w konkurenta - do lekarzy wysłał list informujący, że Adamed nie ma rejestracji na POChP, a stosowanie innych niż Foradil preparatów przeciw POChP może grozić konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Adamed uważa, że Novartis dopuścił się nieuczciwej konkurencji, tym bardziej, że wkrótce Główny Inspektor Farmaceutyczny uchylił swoją decyzję.

- Inspektor uchylił decyzję tylko częściowo. Stwierdził, że Adamed może promować swój lek, ale tylko informując jednocześnie, że jest to lek przeciw "odwracalnemu" POChP. Tego jednak Adamed nie robił - mówi Magdalena Tomaszewska, dyrektor do spraw rozwoju w Novartisie. Koncern utrzymuje więc, że reklama Adamedu była nieuczciwą konkurencją i skierowała przeciw niemu pozew do sądu.

W tym tygodniu z analogicznym pozwem wystąpił Adamed przeciw Novartisowi. Jak utrzymuje, ulotka do lekarzy stwierdzała nieprawdę i doprowadziła do spadku sprzedaży Zafironu.