Danuta Hojarska winna przywłaszczenia

Sąd Okręgowy w Elblągu uznał posłankę Samooobrony Danutę Hojarską za winną przywłaszczenia maszyn rolniczych, kupionych w 1998 roku za pieniądze z kredytu bankowego. Pożyczka wyniosła 219 tysięcy zł. Tym samym podczas dzisiejszej rozprawy apelacyjnej sąd odwoławczy podtrzymał w mocy orzeczenie sądu niższej instancji. Wyrok jest prawomocny.

Sędzia Małgorzata Kowalczyk-Przedpełska uzasadniła, że sąd rejonowy przeprowadził postępowanie zgodnie z procedurą, rzetelnie i dokładnie.

Obrońca posłanki mecenas Wiesław Żurawski uważa jednak, że orzeczenie jakie wydał dzisiaj sąd odwoławczy zostało przygotowane już wcześniej i powinno być w związku z tym nieważne. Zdaniem Żurawskiego, rozprawa apelacyjna była więc fikcją, ponieważ sąd w ciągu godziny nie był w stanie przygotować kilkunastu stron uzasadnienia w druku, wydając jednocześnie kilka innych orzeczeń. Wiesław Żurawski zapowiedział, że zastanowi się nad ewentualnym zaskarżeniem tego orzeczenia.

Danuta Hojarska została skazana przez sąd Rejonowy w Elblągu na półtora roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz nakazał jej spłatę do banku długu w wysokości 46.800 zł. W tej sprawie toczyły się już dwa procesy. W obu sąd uznał Danutę Hojarską za winną.