Wzrasta wartość sprzedaży bezpośredniej

Z roku na rok rosną obroty firm prowadzących tzw. sprzedaż bezpośrednią. W ubiegłym roku sprzedano w ten sposób towary za ponad 1,8 mld złotych - podało wczoraj Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej.

Poinformowało o tym Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej. Wzrost sprzedaży wyniósł ok. 9 proc. Zdecydowaną większość towarów kupowanych bezpośrednio od przedstawiciela firmy, a nie w sklepie stanowią kosmetyki (92 proc), dalej znajdują się artykuły gospodarstwa domowego (5 proc.) oraz odżywki i artykuły dietetyczne (3 proc.).

Według PSSB w branży zatrudnionych jest już ponad pół miliona osób. - W czasach dużego bezrobocia sprzedaż bezpośrednia jest szansą na zatrudnienie. Jeżeli nie na stałe, to przynajmniej dorywczo - mówi Mirosław Luboń, prezes PSSB. Z jego danych wynika, że na stałe w branży zatrudnionych jest do 7 proc. spośród osób związanych ze sprzedażą bezpośrednią. Według Lubonia branża ma jeszcze duży potencjał. W tej chwili w Polsce sprzedaż bezpośrednia zajmuje ok. 0,5 proc. całego rynku handlu detalicznego, podczas gdy w innych krajach sięga nawet 10 proc.