Podatnik, który zmieni dowód osobisty, ma obowiązek powiadomić o tym urząd skarbowy. W tym celu w ciągu 30 dni od odebrania nowego dowodu powinien złożyć w urzędzie skarbowym specjalny formularz aktualizujący dane osobowe - NIP-3. Większość podatników albo nie wie o tym obowiązku, albo go lekceważy. Inni czekają ze złożeniem zgłoszenia aktualizacyjnego do momentu złożenia rocznego zeznania podatkowego, żeby dwa razy nie chodzić do urzędu.
Do tej pory nie robiło to na urzędach skarbowych większego wrażenia. Tak się jednak składa, że gdy jakiś czas temu zarządzono wymianę dowodów osobistych (w pierwszej kolejności robią to ludzie starsi), fiskus przypomniał sobie o tych przepisach. Urzędy skarbowe ukarały za spóźnione przekazanie fiskusowi informacji o zmianie dowodu osobistego 50 podatników. Łączna kwota kar wyniosła 5400 zł - poinformował posłów resort finansów. - Ukarano o 50 podatników za dużo - ocenił poseł Edward Maniura (PO) we wtorkowej debacie w Sejmie.
Posłowie bowiem postanowili zmienić restrykcyjne przepisy. Pomysłów było kilka, więc prace nad projektem zmiany ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników ciągną się już kilka miesięcy. - Tego typu sprawom powinien być nadawany tryb ekspresowy. Tymczasem Sejm pracuje na tym projektem w tempie 100-letniego żółwia - stwierdził w debacie nad projektem Stanisław Gudzowski (LPR). Jego zdaniem urzędy skarbowe karały w tej sprawie podatników za bierność ustawodawcy. - To była sprawa do załatwienia na telefon. Nie trzeba było czekać na zmianę przepisów. Należałoby teraz przeprosić wszystkich ukaranych i szykanowanych. Kary powinny być cofnięte - apelował do Wiesława Ciesielskiego, wiceministra finansów nadzorującego aparat skarbowy. Ten nie podjął jednak tematu.
Za projektem opowiedziały się wszystkie kluby poselskie. Projekt ów zakłada, że informację o tym, iż podatnik zmienił dowód ma przekazywać do urzędu skarbowego "organ wydający dowód osobisty", czyli np. prezydent miasta. Nie obejdzie się jednak bez udziału podatnika. Organ wydający dowód będzie miał obowiązek poinformować osobę zmieniającą dowód o konieczności zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-3) w tej sprawie do urzędu skarbowego. Osoba ta wypełni takie zgłoszenie, a "organ" przekaże je w ciągu siedmiu dni urzędu skarbowego tej osoby.
Emeryci i renciści będą mogli poinformować fiskusa o zmianie dowodu za pośrednictwem "organu rentowego", czyli np. ZUS. I tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą będą się musiały same fatygować do urzędu skarbowego (mogą też wysłać zgłoszenie aktualizacyjne pocztą).
Sejm ma uchwalić ustawę w czwartek. Potem trafi ona do Senatu. Ma wejść w życie 1 lipca.