Grajewo przygotowuje się do nowej emisji akcji

Pfleiderer - niemiecki inwestor strategiczny Grajewa znacząco zmniejszy udziały w polskiej spółce. Będzie to pierwszy tego typu przypadek na warszawskiej giełdzie.

W najbliższych dniach Grajewo, największy w tej części Europy producent płyt meblowych i oklein, przeprowadzi publiczną emisję akcji. Inwestorom - głównie krajowym i zagranicznym instytucjom - zaoferuje 1,6 mln papierów o wartości od 270-290 mln zł. O ile oferta dojdzie do skutku, będzie drugą co do wielkości w tym roku (po deweloperze Globe Trade Centre). Niemiecki inwestor branżowy Pfleiderer (ma ok. 80 proc. akcji Grajewa) nie jest zainteresowany nowymi akcjami. Mało tego, po zakończeniu emisji Grajewo kupi od niego, a następnie umorzy ponad 11 proc. swoich akcji. Po raz pierwszy w historii branżowy inwestor zagraniczny znacząco zmniejszy udziały w giełdowej spółce. Dotychczas zagraniczni inwestorzy spółek z GPW przeważnie dokupywali akcje, aby następnie wycofać przejęte firmy z parkietu.

- Dzięki decyzji niemieckiego inwestora Grajewo ma szansę wrócić do najbardziej płynnych giełdowych firm (w rękach mniejszościowych akcjonariuszy będzie ok. 40 proc. akcji - red.). Ponadto Niemcy wychodzą tylko z części rozpoczętej w 1999 roku inwestycji. Zachowają kontrolę nad Grajewem i umożliwią mu dalszy, dynamiczny rozwój - wyjaśniali we wtorek przedstawiciele grupy CA IB (biuro maklerskie CA IB Securities jest organizatorem emisji).

Pieniądze z emisji Grajewo zamierza przeznaczyć na kupno od spółki-matki i Skarbu Państwa udziałów w innym, krajowym producencie płyt wiórowych - Pfleiderer Prospan (ok. 85-140 mln zł), sfinansowanie programu inwestycyjnego w spółce (40 mln zł) oraz wybudowanie od podstaw wartej ok. 70 mln euro fabryki w Rosji. Będzie to jedna z największych polskich inwestycji na wschodzie. Prezes Grajewa Paweł Wyrzykowski zapowiada dalszy wzrost sprzedaży i zysków netto oraz obiecuje - w miarę możliwości - kontynuować hojne wypłaty dywidendy. Przypomnijmy, że spółka przekazała na dywidendę cały ubiegłoroczny zysk (blisko 62 mln zł.).