Lepper jedzie do Moskwy

Prorosyjska polityka szefa Samoobrony w praktyce: Andrzej Lepper wyjechał wczoraj do Moskwy na zaproszenie jednego z najbardziej nacjonalistycznych, antyzachodnich polityków rosyjskich i wroga katolicyzmu.

Chodzi o Siergieja Baburina, który jest jedną z bardziej barwnych, ale raczej odrażających postaci polityki rosyjskiej. Ten 45-letni lider komunistyczno-nacjonalistycznego bloku Rodina (Ojczyzna) przewodzi w rosyjskiej Dumie frakcji Anty-NATO.

Baburin słynie z ostrych wypowiedzi przeciwko rozszerzeniu NATO o Polskę. Pod koniec lat 90. z jego inicjatywy Duma wystąpiła do prezydenta Borysa Jelcyna o opracowanie "narodowego programu przeciwdziałania rozszerzeniu NATO". Gdy w 1999 r., gdy NATO bombardowało Jugosławię, Baburin rzucił głośny pomysł przyjęcia tego kraju do Związku Białorusi i Rosji, co dałoby Moskwie pretekst, żeby zbrojnie stanąć u boku Slobodana Miloszevicia gnębionego przez Amerykanów. Baburin marzy o innym pakcie - "bloku euroazjatyckim, w którym główne role będą grać Rosja i Niemcy". Jego partia współpracuje z niemieckimi ugrupowaniami nacjonalistycznymi.

Wiosną 2002 r. Baburin próbował organizować demonstracje antykatolickie w całej Rosji. Odbywało się to w czasie największego kryzysu między Watykanem i Patriarchatem Moskiewskim, gdy bez podania przyczyn wydalono kilku duchownych katolickich z Rosji, w tym bpa Jerzego Mazura z Irkucka.

Ostatnio Baburin związał się z blokiem Rodina, który używa retoryki bliskiej komunistom, ale jest bardziej od nich nacjonalistyczny. Rodina powstała w zeszłym roku pod cichym patronatem Kremla, by stworzyć przeciwwagę dla komunistów.

Lepper pojechał do Rosji na trzy dni. Weźmie dziś udział w konferencji "Gospodarka, państwo i społeczeństwo w XXI wieku" organizowanej przez Państwowy Uniwersytet Handlu. Jego rektorem jest właśnie Baburin. - W swoim wystąpieniu przedstawię ocenę sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszystkiego się z niego dowiecie - powiedział "Gazecie" Lepper, nie zdradzając innych szczegółów wizyty.

W oficjalnym komunikacie na temat wizyty Leppera w Moskwie czytamy, że: "Celem wizyty będzie wzajemna wymiana doświadczeń oraz omówienie rozwoju międzypartyjnych stosunków i współpracy".