Nowa książka papieża Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II obchodzi 18 maja 84. urodziny. Z tej okazji ukazała się autobiografia Karola Wojtyły pod tytułem "Wstańcie, chodźmy!"

Biografia opisuje losy biskupa krakowskiego Karola Wojtyły, poprzedzające wybór jego na papieża, zwierzchnika Kościoła katolickiego. "Wstańcie, chodźmy!" to liczące 160 stron refleksje, które sam Autor określa też jako "medytacje o powołaniu biskupim".

We wspomnieniach Papież powraca do czasów sprzed 1958 roku i nawiązuje do kilku wydarzeń, które przeżywał już jako Papież. Książka jest w pewnym sensie kontynuacją "Daru i tajemnicy" - wspomnień wydanych z okazji 50-lecia święceń kapłańskich.

W nowej książce Papież przywołuje blisko sto różnych postaci - świeckich, księży, biskupów, kardynałów - których biskup Wojtyła spotkał na swej drodze. Wiele miejsca zajmują refleksje teologiczne dotyczące znaczenia biskupiej posługi, symboliki towarzyszącej przyjmowaniu sakry.

W papieskich wspomnieniach jest także wiele odniesień do polskiej historii - ciemnych lat hitlerowskiej okupacji i czasów komunistycznej dyktatury.

Książkę Jana Pawła II "Wstańcie, chodźmy" opublikowało diecezjalne Wydawnictwo świętego Stanisława w Krakowie - to samo, które w ubiegłym roku opublikowało papieski poemat "Tryptyk rzymski".

Uroczysta prezentacja książki odbędzie się jutro, w dniu 84. urodzin Jana Pawła II, w Muzeum Archidiecezji Krakowskiej.