Nabici w Vat

Wykonawcy budowlani czują się oszukani. Mimo że ustawa o VAT już obowiązuje, wciąż nie ma odpowiednich przepisów wykonawczych

Materiały budowlane objęte są 22-proc. VAT-em, ale usługi związane z budową lub remontem mieszkania bądź domu objęte są preferencyjną stawką 7 proc. Wykonawca, który buduje nam dom i kupuje dla nas materiały, powinien wystawić nam jedną fakturę z 7-proc. stawką. Zwrot różnicy VAT za materiały powinien pokryć mu urząd skarbowy.

Sęk w tym, że do dziś nie ma przepisów, które regulowałyby, na jakich zasadach ma się to odbywać. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że czeka na odpowiedź GUS w sprawie nadania usługom budowlanym odpowiedniego numeru.

Powiedzmy, że zamawiamy nowe okna razem z montażem. Powinniśmy zapłacić 7-proc. stawkę VAT, jak za usługę. Ale nie wiadomo, czy należy wystawić jedną fakturę z 7-proc. VAT-em, czy też jedną za materiał (22 proc.) i drugą za montaż (7 proc.). Zdarzały się przypadki, gdy Izba Skarbowa kwestionowała fakturę na łączną sprzedaż towaru i usługi. Jedna sprawa oparła się aż o NSA, który w końcu przyznał podatnikowi rację.

Wielu wykonawców proponuje więc klientom usługi z 22-proc. VAT-em lub w ogóle rezygnuje z wystawiania faktury.

Więcej na ten temat czytaj w środowej "Gazecie Dom"