Wybory parlamentarne 2023. Polacy ruszyli do urn. "Takiej kolejki jeszcze nie widziałem" [ZDJĘCIA, WIDEO]

W niedzielę 15 października w Polsce rozpoczęły się głosowania w wyborach parlamentarnych 2023 oraz w referendum. Już od godziny 7:00 wielu wyborców zdecydowało się ruszyć do lokali wyborczych. W niektórych miejscach nie udało się uniknąć kolejek. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Hadze.

Wybory parlamentarne odbywają się w Polsce raz na cztery lata, o ile nie dojdzie do przedterminowych wyborów. W ostatnich latach do takiej sytuacji jednak nie doszło. W 2023 roku frekwencja w wyborach ma być wyjątkowo wysoka. O dużym zainteresowaniu głosowaniem świadczyć mogą kolejki, które już od godzin porannych ustawiły się przed lokalami wyborczymi. Poniżej prezentujemy zdjęcia i nagrania, którymi wyborcy dzielą się w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Wybory parlamentarne 2023. Głosowanie ruszyło o 7:00. Przed niektórymi lokalami już były kolejki

"Takiej kolejki do głosowania w Waszyngtonie jeszcze nie widziałem. W USA do udziału w wyborach zarejestrowało się 48 tysięcy Polaków, o 50 proc. więcej niż przed czterema laty" - napisał w sobotę 14 października korespondent Polskiego Radia w Białym Domu Marek Wałkuski. Polonia, która na co dzień mieszka w krajach Ameryki Północnej i Południowej, ze względu na różnicę stref czasowych, głosowała bowiem dzień wcześniej.

"Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy przepuścili nas bez kolejki. Wczoraj operacja kolana - dziś operacja 'głosowanie'" - napisał dziennikarz TVN Marcin Wrona. Reporter podziękował za wykonanie zdjęcia Pawłowi Żuchowskiemu, który jest korespondentem RMF FM w USA.

"Ogromna kolejka do głosowania w polskiej ambasadzie w Hadze! Brawo Polacy!!! Godzina 7:08!" - napisał jeden z użytkowników mediów społecznościowych na platformie X. Na zdjęciu widać dużą kolejkę osób, która ustawiła się przed konsulatem, gdy na zewnątrz było jeszcze ciemno. 

Mimo deszczowej aury kolejki ustawiały się także przed lokalem wyborczym w Amsterdamie. Poniżej prezentujemy zdjęcie, które przesłała Gazeta.pl Katarzyna Juszczak van Rooijen, autorka serwisu 1newsdziennie.pl.

Kolejka wyborców w AmsterdamieKolejka wyborców w Amsterdamie fot. Katarzyna Juszczak van Rooijen

W Barcelonie natomiast kolejka wyborców o godzinie 8:00 zakręcała na kolejną przecznicę. Zuzanna Rudas z Gazeta.pl podała, że czas oczekiwania w kolejce wynosi około półtorej godziny. W tym roku Hiszpanii odnotowano rekordowe zainteresowanie wyborami do Sejmu i Senatu. W kraju tym utworzono 15 obwodów głosowania, a do spisu wyborców zapisało się ponad 24,4 tys. Polaków.

Kolejka do wyborów w BarcelonieKolejka do wyborów w Barcelonie fot. Zuzanna Rudas z Gazeta.pl

"Paryż ruszył na głosowanie. Od rana przed konsulatem RP w stolicy Francji ustawiają się kolejki tych, którzy chcą wziąć udział w wyborach do parlamentu. Tylko w okręgu paryskim powstało 12 komisji" - informuje natomiast dziennikarz Radia ZET Miłosz Gocłowski.

"W komisjach przy Bramie Brandenburskiej kolejki do głosowania" - dodał reporter tvn24 Bartosz Bartkowiak. "8973 kilometry od rodzimego lokalu wyborczego, ale zagłosowane! Pozdrowienia z Wietnamu" - napisał reporter tvn24 Filip Folczak. 

"W Sztokholmie takie kolejki. Druga siostra czeka już godzinę na wejście do komisji" - napisał użytkownik X, pan Jakub.

"Kolejka do głosowania w Atenach na jakieś 400 metrów, około 3.5 godziny stania" - poinformował dziennikarz Eleven Sports Maciej Markowski. Ogromna kolejka wyborców ustawiła się także w Heraklionie, stolicy Krety. Zdjęcie sprzed lokalu wyborczego do Gazeta.pl przesłał pan Sebastian. "W Heraklionie kolejka do głosowania w tej chwili sięga od ulicy Kosmon do samego Konsulatu (czwarte piętro). I cały czas rośnie. Czas oczekiwania to mniej więcej 2,5 godziny" - dodał w wiadomości. 

Kolejka wyborców przed lokalem wyborczym w stolicy KretyKolejka wyborców przed lokalem wyborczym w stolicy Krety fot. Sebastian Szczepanowski dla Gazeta.pl

"W Bredzie kolejki coraz większe. Pozdrawiam pana z Eindhoven, który poczęstował pyszną kawką" - napisał pan Maciek. 

"Kolejka na prawie 1.5h stania do głosowania w Sydney (Australia). Jestem dumny, że aż tyle osób głosuje" - napisał kolejny użytkownik X.

"W Londynie na Balham jak na razie kolejki niewielkie ale może to dlatego że w budynku są dwie komisje. Cieszy spora ilość kart w urnie pomimo półgodzinnego głosowania" - napisał użytkownik Adam na X.

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Jak poinformowała PKW, na razie nie miały miejsca incydenty, które wskazywałyby na konieczność przedłużenia głosowania i ciszy wyborczej. 

Więcej o: