Jaka pogoda na wybory i resztę października? Nadchodzą przymrozki

Tegoroczny wrzesień miejscami okazał się wyjątkowo ciepły, a w pierwszej połowie października można było zaobserwować wartości powyżej 20 st. C. Wszystko wskazuje jednak na to, że łagodna jesień dobiega już końca. W najbliższych dniach temperatura spadnie do maksymalnie kilkunastu stopni Celsjusza, a rankiem mogą pojawić się przymrozki. Jaka będzie pogoda na wybory?

Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej druga połowa października przyniesie znaczne ochłodzenie. "W nadchodzącym tygodniu przydadzą się czapki i rękawiczki, a nad ranem będzie poniżej 0 st. C" - przekazał w sobotę IMGW za pośrednictwem serwisu X (dawny Twitter).

Zobacz wideo Trzy sposoby na użycie magicznej gąbki. Te zabrudzenia dla niej to pestka

Pogoda na drugą połowę października. Pojawią się przymrozki

Jak wynika z grafik opublikowanych przez instytut, trzeci tydzień miesiąca (tj. okres od 16 do 22 października) ma być zimniejszy od czwartego tygodnia (od 23 do 29 października). Od przyszłego poniedziałku za dnia na termometrach możemy spodziewać się wartości oscylujących w granicach od 3 do 16 st. C. Znacznie chłodniej zrobi się w nocy, kiedy to temperatura spadnie do przedziału od 7 do nawet -4 st. C. Oznacza to powrót przymrozków, które towarzyszyć nam będą nocą i wczesnym rankiem.

Cieplej zapowiada się ostatni tydzień miesiąca, kiedy to słupki temperatury maksymalnej sięgną nawet 18 st. C. Za dnia na termometrach zobaczymy średnio od 17 do 8 st. C. W nocy temperatura spadnie do granic od 2 do 11 stopni. W tym okresie najprawdopodobniej nie uświadczymy już przymrozków, a na niebie rzadziej zobaczymy słońce.

Pogoda na wybory. Udziału w głosowaniu lepiej nie przekładać na później. Wieczorem zaledwie 4 st. C

W niedzielę 15 października odbędą się wybory parlamentarne połączone z ogólnopolskim referendum. Udając się do wybranego lokalu wyborczego, warto zabrać ze sobą kurtkę, ponieważ temperatura maksymalna w całym kraju nie przekroczy 12 st. C. Najcieplej będzie na południu, gdzie termometry wskażą 12-11 st. C. Nieco chłodniej będzie w centrum kraju, gdzie temperatura wyniesie 10 st. C. Na północy, wschodzie i zachodzie Polski możemy spodziewać się 9-10 st. C.

Na krótko przed zamknięciem lokali wyborczych temperatura spadnie do 7 st. C na południu, 6 st. C na wschodzie i zachodzie, oraz 5 w centrum i na północy. Najzimniej będzie na Dolnym Śląsku i w woj. świętokrzyskim, gdzie termometry wskażą 4 st. C.

Więcej o: