Niż Tino przyniósł ze sobą silny wiatr. IMGW wydało alerty dla dziewięciu województw

Pogoda w Polsce będzie uzależniona od niżu Tino, którego ośrodek znajduje się nad Skandynawią. Synoptycy prognozują opady, burze i znaczne ochłodzenie. IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem.

Cyrkulacją powietrza nad całą północną i środkową Europą steruje wielki, niżowy wir powietrza Tino z centrum nad Skandynawią - przekazała w sobotę (14 października) synoptyczka tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. - Niż Tino jest głębokim wirem, cechuje się niskim ciśnieniem w centrum rzędu 965 hektopaskali. To typowo jesienny układ, niosący silniejszy wiatr, a na morzach sztorm - dodała.

Zobacz wideo Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia. Obowiązują w dziewięciu województwach

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Według prognoz wiatr będzie wiał do 40-45 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h, z kierunku południowo-zachodniego i południowego. Stopniowo zacznie słabnąć na początku przyszłego tygodnia. Tymczasem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem zostały wydane dla województw:

  • zachodniopomorskiego, gdzie alerty będą obowiązywać w godzinach 7-11, w strefie przybrzeżnej 7-18; 
  • pomorskiego - na wybrzeżu będą obowiązywać w sobotę do godz. 18, w pozostałych powiatach - w godz. 7-11;
  • lubuskiego - na północy alerty będą w mocy w sobotę  w godz. 7-11, a na południu - w godz. 9-13;
  • wielkopolskiego, poza powiatami południowo-wschodnimi; w powiatach północnych alarmy będą w mocy w sobotę w godz. 7-11, zaś w centralnych i południowych - w godz. 9-13;
  • kujawsko-pomorskiego, poza wschodem regionu ostrzeżenia będą obowiązywać w sobotę od godz. 9 do 13;
  • dolnośląskiego, na południu województwa alarmy będą ważne w godz. 7-13 w sobotę;
  • śląskiego, dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego i Bielsko-Białej do godz. 14 w sobotę;
  • małopolskiego, dla powiatów: wadowickiego, suskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, gorlickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego i dla Nowego Sącza do godz. 14 w sobotę;
  • podkarpackiego, dla powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego, sanockiego, przemyskiego, leskiego, bieszczadzkiego oraz miast Krosno i Przemyśl do godz. 16 w sobotę.

Pogoda. Sobota ostatnim ciepłym dniem

Zdaniem synoptyków sobota (14 października) będzie ostatnim ciepłym dniem w kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na północy do 25 stopni na południu. W niedzielę (15 października) front chłodny związany z niżem znajdzie się nad Ukrainą i Bałkanami, a całą Polskę obejmie świeża masa powietrza. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 do 12 stopni Celsjusza. 

Więcej o: