Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek 13 października o północy (24 godziny przed dniem głosowania). Od tej pory zaczną obowiązywać zakazy, których złamanie będzie mogło zostać zgłoszone na policję lub prokuraturę. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała szczegóły dotyczące ewentualnych nieprawidłowości i możliwości ich zgłoszenia.
Kampania wyborcza i kampania referendalna zostaną zakończone 13 października 2023 r. o godzinie 24:00. Według art. 107 par. 1 Kodeksu wyborczego, "od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych" - przekazała PKW. Zabronione jest także prowadzenie kampanii referendalnej, w której nakłania się do udziału w nim lub zniechęca do tego (również w internecie).
Państwowa Komisja Wyborcza podała przykładowe nieprawidłowości, które mogą zostać zgłoszone osobiście, przez mężów zaufania lub obserwatorów społecznych podczas wyborów. Wśród nich są wymienione:
"Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zostać uznane za prowadzenie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w czasie, gdy jest to zabronione" - poinformowała PKW.
Odpowiedzialność karną precyzują: art. 494 par. 1 pkt 4, art. 498 i art. 500 Kodeksu wyborczego oraz art. 80 pkt 1, art. 84 i art. 85 ustawy o referendum ogólnokrajowym. Organy wyborcze nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej. Zajmują się tym właściwe organy ściągania i sądy. "O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej należy informować policję, lub prokuraturę, a nie komisje wyborcze czy też Krajowe Biuro Wyborcze" - przekazała PKW.
Nieprawidłowości mogą dotyczyć także pracy obwodowej komisji wyborczej. W przypadku zauważenia takiej sytuacji należy poinformować o tym okręgową komisję wyborczą lub delegaturę Krajowego Biura Wyborczego. Przypomniano również, że wyborcy mają prawo do zgłoszenia protestu dotyczącego wyniku wyborów parlamentarnych oraz referendum. Aby to zrobić, należy w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia wyników w Dzienniku Ustaw złożyć wniosek na piśmie do Sądu Najwyższego. Powinien znaleźć się w nim zarzut i dowody na poparcie go.
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października. Udział w głosowaniu będzie można wziąć podczas godzin pracy lokali wyborczych od 7:00 do 21:00. Adres lokalu wyborczego wskazuje miejsce zamieszkania, chyba że został złożony odpowiedni wniosek o jego zmianę. Przypisany lokal, do którego należy się udać, można sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "Wyszukiwarka obwodów". Wystarczy wpisać swój adres, żeby uzyskać informacje o siedzibie naszego lokalu wyborczego i numerze komisji.