Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024. Kiedy spadnie śnieg? Jeden miesiąc cieplejszy niż zazwyczaj

23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Za oknem da się już jednak momentami odczuć zbliżającą się zimę. Przekonali się o tym mieszkańcy Podhala, gdzie w poniedziałek spadł śnieg. Jak przewiduje IMGW, spośród czterech najbliższych miesięcy jeden będzie cieplejszy niż zazwyczaj. Nie zabraknie również opadów śniegu.

Choć jesień zawitała do Polski niespełna trzy tygodnie temu, ciekawość budzi już przebieg tegorocznej zimy. Jak wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, październik będzie w tym roku ostatnim rekordowo ciepłym miesiącem. Zarówno w listopadzie, jak i grudniu średnia temperatura utrzyma się na poziomie bliskim normie wieloletniej.

Zobacz wideo Magdalena Sobkowiak: Ważne jest zaangażowanie młodego pokolenia w wybory

Prognoza długoterminowa na listopad i grudzień. Zima zaatakuje wcześniej niż zazwyczaj?

Według obliczeń IMGW w listopadzie możemy spodziewać się aury charakterystycznej dla tego okresu. Miesiąc pod względem opadów i temperatury ma oscylować w granicach normy wieloletniej. Oznacza to, że wieczorem, w nocy i nad ranem mogą towarzyszyć nam przymrozki. Za dnia termometry często wskażą wartości poniżej 10 st. C. Ochłodzeniu w stosunku do poprzednich miesięcy towarzyszyć mają regularne opady i mroźne porywy wiatru. Niewykluczone, że już w listopadzie nastąpi pierwszy atak zimy, w tym mróz i pierwsze opady śniegu.

Grudzień pod względem temperatury będzie zbliżony do normy wieloletniej. Średnia temperatura powietrza na ten okres wynosi od 3 st. C do -3 st. C. Z kolei opady mają okazać się intensywniejsze niż zazwyczaj. Z tego względu nie można wykluczyć wystąpienia zarówno częstszych opadów śniegu, jak i deszczu ze śniegiem.

Pogoda na pierwsze miesiące 2024 roku. Zima w odwrocie, jeden miesiąc wyjątkowo ciepły

W nowy rok wkroczymy z tendencjami powyżej normy wieloletniej. W styczniu zima ma znaleźć się w odwrocie, na co wskazują stosunkowo wysoka temperatura przy jednoczesnej ponadprzeciętnej intensywności opadów. Na zewnątrz pojawi się nieprzyjemna plucha, na którą złożą się dodatnia temperatura oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Opady powyżej normy wieloletniej mają być również cechą drugiego miesiąca 2024 roku. Temperatura w lutym utrzyma się jednak w okolicach normy wieloletniej, dlatego możemy liczyć na więcej opadów śniegu i prawdziwie zimową aurę. Na termometrach odczytamy średnio od 3 do -4 st. C.

Więcej o: