Powiew zimy przerwany. Czeka nas ocieplenie. IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami

Prognozy jasno pokazują, że czeka nas kolejny chłodny poranek w Polsce. Nie zabraknie także niebezpiecznych zjawisk. Nadal utrzymywać się będą gęste mgły, które stanowić będą zagrożenie przede wszystkim dla kierowców. W ciągu dnia za sprawą napływającego do kraju cieplejszego powietrza polarnego morskiego odczujemy wzrost temperatury. Meteorolodzy ostrzegają jednak przed silnym wiatrem. Ten pojawi się w niektórych regionach kraju w najbliższych dniach.

We wtorkowy poranek (10 października) w większości regionów kraju termometry wskazywały będą w okolicach 11 st. C. Nad przeważającym obszarem Polski nadal utrzymywać się będzie powietrze pochodzenia arktycznego. W ciągu dnia jednak głównie w południowo-zachodnich regionach, za sprawą napływu cieplejszego powietrza polarnego morskiego, temperatura wyraźnie wzrośnie. 

Zobacz wideo Co powoduje dramatyczny stan polskich rzek? Piotr Bednarek wyjaśnia

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi mgłami. W ciągu dnia warunki ulegną poprawie

W godzinach porannych w wielu miejscach będzie występować całkowite zachmurzenie lub mgły. Te okażą się na tyle gęste, że mogą stwarzać niebezpieczeństwo głównie dla kierowców. W związku z zagrożeniem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Te obowiązywać będą do godziny 9:30 w województwach łódzkim i kieleckim. Mgła może miejscami ograniczać widoczność od 100 m do 200 m. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

W ciągu dnia temperatura zacznie wzrastać. W całym kraju będzie więc znacznie cieplej niż dzień wcześniej. Maksymalna dobowa temperatura powietrza wyniesie od 11-12 st. C na południu i Suwalszczyźnie do nawet 16-18 st. C na zachodzie. To zapowiedź ocieplenia, którego szczyt przewidywany jest na środę. Ponadto na zachodnich i południowych krańcach Polski prognozowane są lokalnie słabe opady deszczu lub mżawka. W nocy także może padać deszcz. Niewielkie opady występować będą najpierw na zachodzie, a następnie stopniowo przesuwać się będą na wschód. Lokalnie spodziewane są także mgły i zamglenia, jednak nie o tak dużej intensywności jak ubiegłej nocy. Temperatura na wschodzie spadnie do około 5 st. C, na pozostałych obszarach kraju około 12 st. C. Prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków jest więc bardzo niewielkie. 

Niebezpieczny wiatr na północnych krańcach Polski

W kolejnych dniach spodziewajmy się jednak silnego wiatru, który miejscami może osiągać w porywach nawet 90 km/h. Według prognozy IMGW największe zagrożenie występować będzie w czwartek i piątek. Na te dni instytut zaplanował wydanie ostrzeżeń meteorologicznych pierwszego stopnia. Według komunikatu alerty obowiązywać mają 12 października na terenie północnych krańców województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, a także 13 października w północnych powiatach województwa pomorskiego. 

Więcej o: