Podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 2023 byliśmy świadkami wielu wieców i konwencji wyborczych partii, które biorą udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Czas, kiedy agitacja wyborcza jest możliwa, jest jednak ograniczony. Zignorowanie ciszy wyborczej grozi natomiast odpowiedzialnością karną.
W wyborach parlamentarnych 2023 cisza wyborcza obowiązuje od północy w piątek 13 października i trwa do zakończenia głosowań - o ile nie będzie opóźnień, to do godziny 21:00 w niedzielę 15 października.
Szczegóły dotyczące ciszy wyborczej określa art. 107 Kodeksu wyborczego. Po jej ogłoszeniu, które następuje 24 godziny przed dniem głosowania, zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej. Państwowa Komisja Wyborcza sprecyzowała, że nie wolno:
W lokalu wyborczym zabrania się również m.in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Warto zaznaczyć, że cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Użytkownicy portali społecznościowych nie mogą wtedy udostępniać materiałów dotyczących kandydatów i publikować tego typu treści. Zakaz dotyczy nowych wpisów, więc te, które zostały opublikowane przed lub po ciszy wyborczej nie powodują jej złamania.
"Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - przestępstwo" - przekazała PKW.
Kara za złamanie ciszy wyborczej wynosi od 20 złotych do 5 tys. złotych. Natomiast za złamanie zakazu agitacji w postaci publikowania wyników sondaży grozi kara grzywny w wysokości od 500 tys. do miliona złotych. Przypadki złamania zasad można zgłaszać pod numerem alarmowym 112 lub na policję.