Do kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Dotyczy ona też internetu. Za jej złamanie nawet milion zł kary

Cisza wyborcza obowiązuje od północy. Podczas niej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej czy publikowanie sondaży - także w internecie. Pewne jasno określone działania są w tym czasie karane wysokimi grzywnami. Do kiedy potrwa cisza wyborcza? Gdzie zgłaszać przypadki łanania ciszy wyborczej?

Podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 2023 byliśmy świadkami wielu wieców i konwencji wyborczych partii, które biorą udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Czas, kiedy agitacja wyborcza jest możliwa, jest jednak ograniczony. Zignorowanie ciszy wyborczej grozi natomiast odpowiedzialnością karną. 

Zobacz wideo W "Znachorze" zagrały problematyczne róże. Trzeba było po nie jechać aż do Warszawy

Wybory 2023. Cisza wyborcza. Kiedy zacznie obowiązywać i jak długo potrwa?

W wyborach parlamentarnych 2023 cisza wyborcza obowiązuje od północy w piątek 13 października i trwa do zakończenia głosowań - o ile nie będzie opóźnień, to do godziny 21:00 w niedzielę 15 października.

Szczegóły dotyczące ciszy wyborczej określa art. 107 Kodeksu wyborczego. Po jej ogłoszeniu, które następuje 24 godziny przed dniem głosowania, zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej. Państwowa Komisja Wyborcza sprecyzowała, że nie wolno:

  • organizować manifestacji i zgromadzeń,
  • wygłaszać przemówień,
  • rozpowszechniać materiałów wyborczych,
  • podawać wyników sondaży wyborczych. 

W lokalu wyborczym zabrania się również m.in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Warto zaznaczyć, że cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Użytkownicy portali społecznościowych nie mogą wtedy udostępniać materiałów dotyczących kandydatów i publikować tego typu treści. Zakaz dotyczy nowych wpisów, więc te, które zostały opublikowane przed lub po ciszy wyborczej nie powodują jej złamania. 

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Kara może wynieść nawet milion złotych

"Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - przestępstwo" - przekazała PKW.

Kara za złamanie ciszy wyborczej wynosi od 20 złotych do 5 tys. złotych. Natomiast za złamanie zakazu agitacji w postaci publikowania wyników sondaży grozi kara grzywny w wysokości od 500 tys. do miliona złotych. Przypadki złamania zasad można zgłaszać pod numerem alarmowym 112 lub na policję.

Więcej o: