Co zabrać ze sobą na wybory? Bez tego nie zagłosujesz [WYBORY PARLAMENTARNE 2023]

W tym roku wyborcy mogą zostać zaskoczeni podczas odbioru kart wyborczych - wszystko za sprawą referendum i aplikacji mObywatel, która umożliwi wyborcom przystąpienie do głosowania. Co należy zabrać na głosowanie? W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? I jak wygląda głosowanie poza miejscem zameldowania? Odpowiadamy.

Wybory parlamentarne 2023 odbywają się w niedzielę 15 października. Tego dnia należy pamiętać o obowiązujących zasadach, które umożliwią oddanie głosu. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie? W jakich godzinach będzie można zagłosować? I co zabrać ze sobą? W tym roku Polaków czekają zmiany.

Zobacz wideo Edyta Górniak wykonała tajemniczy telefon. Julia Wieniawa nigdy tego nie mówiła

Wybory parlamentarne 2023. Jak głosować? W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? Co zabrać ze sobą?

15 października w szkołach, bibliotekach i innych miejscach otwarte zostaną lokale wyborcze. Aby sprawdzić, do którego lokalu należy się udać, wystarczy odwiedzić stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej. Alternatywnym rozwiązaniem jest sprawdzenie tej informacji w aplikacji mObywatel, a konkretnie w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Istotnym elementem, by wziąć udział w wyborach, jest dotarcie do niego o odpowiedniej porze. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. W tym czasie każdy obywatel uprawniony do głosowania będzie mógł zagłosować, ale pod warunkiem, że okaże stosowne dokumenty w celu potwierdzenia tożsamości. W tym celu należy pamiętać o wzięciu ze sobą dowodu osobistego lub ewentualnie paszportu. Jedną z nowości jest możliwość okazania dokumentu w aplikacji mObywatel. Długopisy powinny być udostępnione w lokalach, ale na wszelki wypadek można zabrać własny.

Po potwierdzeniu swojej tożsamości zostaną wydane karty do głosowania. Warto pamiętać, że w tym roku nastąpi zmiana w tej kwestii, ponieważ wyborcy otrzymają aż trzy karty: z listami kandydatów do Sejmu, z listą kandydatów do Senatu oraz referendalną. Jak głosować? Wystarczy zaznaczyć znakiem X nazwisko kandydatów. Wszystkie karty będą umieszczane w tej samej urnie. Wyborcy nie muszą brać udziału w referendum i jeżeli zdecydują się na to rozwiązanie, powinni zgłosić ten fakt podczas pobierania kart. Podarcie lub zniszczenie karty do głosowania może skończyć się odpowiedzialnością karną.

Głosowanie poza miejscem zameldowania. Żeby oddać głos, należy złożyć odpowiedni wniosek 

W przypadku głosowania poza miejscem zameldowania należało do 12 października złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wzór wniosku był dostępny w serwisie Gov.pl w zakładce "Zmień miejsce głosowania". Wyborcy mogli także zmienić komisję, w której chcieli zagłosować. Rozwiązaniem, które dawało najwięcej możliwości, było złożenie wniosku o zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki temu można wziąć udział w wyborach w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Więcej o: