Wybory parlamentarne 2023 odbywają się w niedzielę 15 października. Tego dnia należy pamiętać o obowiązujących zasadach, które umożliwią oddanie głosu. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie? W jakich godzinach będzie można zagłosować? I co zabrać ze sobą? W tym roku Polaków czekają zmiany.
15 października w szkołach, bibliotekach i innych miejscach otwarte zostaną lokale wyborcze. Aby sprawdzić, do którego lokalu należy się udać, wystarczy odwiedzić stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej. Alternatywnym rozwiązaniem jest sprawdzenie tej informacji w aplikacji mObywatel, a konkretnie w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Istotnym elementem, by wziąć udział w wyborach, jest dotarcie do niego o odpowiedniej porze. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. W tym czasie każdy obywatel uprawniony do głosowania będzie mógł zagłosować, ale pod warunkiem, że okaże stosowne dokumenty w celu potwierdzenia tożsamości. W tym celu należy pamiętać o wzięciu ze sobą dowodu osobistego lub ewentualnie paszportu. Jedną z nowości jest możliwość okazania dokumentu w aplikacji mObywatel. Długopisy powinny być udostępnione w lokalach, ale na wszelki wypadek można zabrać własny.
Po potwierdzeniu swojej tożsamości zostaną wydane karty do głosowania. Warto pamiętać, że w tym roku nastąpi zmiana w tej kwestii, ponieważ wyborcy otrzymają aż trzy karty: z listami kandydatów do Sejmu, z listą kandydatów do Senatu oraz referendalną. Jak głosować? Wystarczy zaznaczyć znakiem X nazwisko kandydatów. Wszystkie karty będą umieszczane w tej samej urnie. Wyborcy nie muszą brać udziału w referendum i jeżeli zdecydują się na to rozwiązanie, powinni zgłosić ten fakt podczas pobierania kart. Podarcie lub zniszczenie karty do głosowania może skończyć się odpowiedzialnością karną.
W przypadku głosowania poza miejscem zameldowania należało do 12 października złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wzór wniosku był dostępny w serwisie Gov.pl w zakładce "Zmień miejsce głosowania". Wyborcy mogli także zmienić komisję, w której chcieli zagłosować. Rozwiązaniem, które dawało najwięcej możliwości, było złożenie wniosku o zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki temu można wziąć udział w wyborach w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania.