Potężne gradobicie w Tobaszowej. Białe lato w mieście. "Jakby spadł tam śnieg", "smutne skutki"

Na południu Polski pojawiły się intensywne opady gradu o średnicy nawet czterech centymetrów. Do silnego gradobicia doszło m.in. w rejonie Nowego Sącza - Tabaszowej. "To akumulacja opadów gradu, które wygenerowała superkomórka burzowa" - przekazała Sieć Obserwatorów Burz.

Opady gradu na południu Polski były tak intensywne, że w miastach pojawił się iście zimowy krajobraz. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi burzami z gradem w południowej części Polski.

Zobacz wideo Burze uderzyły w Polskę. Towarzyszyły im gradobicia, ulewy i silny wiatr Burze uderzyły w Polskę. Towarzyszyły im gradobicia, ulewy i silny wiatr

Intensywne opady gradu w południowej Polsce. Kule miały średnicę czterech centymetrów

Sieć Obserwatorów Burz opublikowała 19 lipca zdjęcia z Małopolski, gdzie pojawiły się intensywne opady gradu. "Mamy lipiec, a miejscowość Tabaszowa wygląda, jakby spadł tam śnieg. To jednak akumulacja opadów gradu, które wygenerowała superkomórka burzowa" - przekazano.

W okolicach Nowego Sącza grad uszkodził uprawy. "Przykry widok skutków gradobicia w miejscowości Trzycierz w powiecie nowosądeckim" - przekazali Polscy Łowcy Burz.

Równie intensywne opady pojawiły się również w Korzennej, Woli Łużańskiej, Popardowej Niżnej czy Podegrodzie. "To właśnie grad jest obecnie największym zagrożeniem, jakie niosą burze" - przekazała Sieć Obserwatorów Burz.

Pogoda. Kolejne burze na południu Polski. IMGW wydało alerty

Według informacji przekazanych przez IMGW, burze przesunęły się obecnie nad wschodnią Małopolskę oraz nad Podkarpacie. "Burze w Polsce przemieszczają się więc na wschód. Miejscami burze są dobrze rozbudowane i generują opady gradu nawet do czterech centymetrów. Z pojedynczą burzą wiążą się opady deszczu rzędu 30 mm" - przekazali synoptycy.

Wciąż jest zagrożenie akumulacji opadu przez nakładanie się burz - aktualnie nowe burze rozwijają się w rejonie Beskidu Żywieckiego, gdzie już wcześniej wystąpiły opady deszczu rzędu 30-40 mm" - poinformowali synoptycy IMGW.

Wydano również ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 21:00 w środę 19 lipca.

Więcej o: