Kraków. Pasażerowie autobusu nocnego pobili się o "Barkę". "Doszło do rękoczynów"

Kurs nocnego krakowskiego autobusu został zakłócony przez sprzeczkę dwóch mężczyzn. "Mężczyźni pobili się o 'Barkę'" - poinformował jeden ze świadków zdarzenia portal glos24.pl.

W nocy z 7 na 8 czerwca w jednym z nocnych autobusów w Krakowie doszło do awantury, która przerodziła się w bójkę. Najbardziej zaskakuje jednak powód sprzeczki. 

Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Kraków. Pasażerowie autobusu nocnego pobili się o "Barkę"

Jak informuje portal glos24.pl, do incydentu doszło w autobusie nocnym linii 662, jeżdżącym na trasie Czerwone Maki P+R - Plac Centralny im. R. Reagana. Jeden z pasażerów pojazdu miał puścić ze swojego telefonu "Barkę" - pieśń religijną szczególnie lubianą przez papieża Jana Pawła II. Innemu z podróżujących autobusem pomysł ten się jednak nie spodobał. Mężczyzna miał skarżyć się na złe samopoczucie i ból głowy, w związku z czym poprosił o wyłączenie nagrania. Pierwszy z mężczyzn miał jednak odmówić.

"Po chwili między mężczyznami doszło do ostrej wymiany zdań, która finalnie przerodziła się w bójkę. Doszło do rękoczynów, a kierowca, który został poinformowany o groźnej sytuacji, na przystanku Szwedzka zatrzymał autobus. Mężczyźni pobili się o 'Barkę'" - powiadomił portal glos24.pl czytelnik, świadek zajścia. 

Serwis skontaktował się w sprawie zajścia także z rzecznikiem prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Ten przyznał, że do podobnej interwencji faktycznie doszło. Funkcjonariusze przeprowadzili akcję koło godziny 1:50 na przystanku Szwedzka. Jeden z mężczyzn zdążył jednak uciec, drugi - z lekką raną na twarzy - nie zdecydował się natomiast na zgłoszenie sprawy na policję

Twórca "Barki" oskarżany o pedofilię

"Barka" została skomponowana przez baskijskiego księdza Cesáreo Gabaráin w 1974 roku. Polskie słowa do utworu napisał natomiast salezjanin, ks. Stanisław Szmidt. Sam Gabaráin, który był autorem około 500 pieśni mszalnych, w roku 1979 został mianowany osobistym prałatem papieża Polaka, którym pozostawał aż do śmierci w 1991 roku. Według doniesień "El País" jeszcze przed nominacją hiszpański ksiądz był oskarżany o pedofilię. "Gazeta Wyborcza", która jako pierwsza w Polsce opisała sprawę, podawała, że 7 sierpnia 2021 roku Kongregacja Marystów w Hiszpanii potwierdziła otrzymanie wiarygodnych oskarżeń o wykorzystywanie seksualne nieletnich przez Gabaráina. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Twórca 'Barki' był oskarżany o pedofilię. Mimo tego został osobistym prałatem Jana Pawła II".

Więcej o: