Elektroniczne opaski dla dzieci w Sopocie. Mają pomóc rodzicom przed wakacjami

Władze Sopotu chcą wykorzystać technologię do przeciwdziałania problemowi zaginięć dzieci na plażach. We współpracy z firmą kosmetyczną miasto stworzyło elektroniczne opaski, które mają pomóc rodzicom w szybkim odnalezieniu nieletnich. Opaski są rozdawane za darmo na terenie Sopotu.

Urząd Miasta Sopotu poinformował o nowym rozwiązaniu problemu zaginięć dzieci nad Bałtykiem, jakim mają być elektroniczne opaski. Lokalne władze przekonują, że dzięki opracowanej przez siebie technologii najmłodsi plażowicze będą mogli szybciej znajdować rodziców, jeżeli zagubią się w tłumie turystów, wypoczywających nad polskim morzem. Urzędnicy opisali sposób działania urządzeń i określili, kto będzie mógł z nich korzystać.

Zobacz wideo Czy ceny nad morzem bardzo skoczyły do góry? Spytaliśmy wypoczywających w Sopocie [SONDA]

Sopot. Elektroniczne opaski mają pomóc w szybszym odnalezieniu rodziców zagubionych dzieci

Na prowadzonej przez sopocki urząd miasta stronie www.sopot.pl możemy przeczytać, że opaski korzystają z "nowatorskiej technologii RFID", czyli systemu identyfikacji radiowej. Urządzenia te wyposażone są w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Dzięki temu każda osoba, która spotka zaginione dziecko, będzie mogła skontaktować się z jego opiekunem, przykładając swój smartfon do opaski i dzwoniąc pod uzyskany tym sposobem numer.

Gadżet będzie działał przez 72 godziny od momentu zapisania numeru w pamięci urządzenia. Jeżeli rodzic zechce, aby jego dziecko dłużej korzystało z opaski, powinien ponownie zakodować w niej swój numer.

Maciej Dziubich, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sopocie, wskazał zalety urządzenia wprowadzanego przez władze miasta. - Opaski dla dzieci, te tradycyjne, na których można wpisać numer telefonu, wykorzystujemy na sopockiej plaży od ponad 15 lat. Nowe opaski są bardziej zaawansowane, co pozwoli nam i osobom, które spotkają zagubione na plaży dziecko, działać jeszcze szybciej - stwierdził prezes sopockiego WOPR.

Elektroniczne opaski dla dzieci są dostępne za darmo w Sopocie. Przygotowano 150 tys. sztuk

Opaski zostały stworzone we współpracy z firmą MIYA Cosmetics, do czego odniósł się Leszek Kłosiński, prezes zarządu tego przedsiębiorstwa. - Połączyliśmy siły z Miastem Sopot i tak powstał projekt Sopot Bezpieczna Plaża MIYA. Na początek sezonu przygotowaliśmy 150 tys. sztuk opasek i wdrożyliśmy system ich użycia - powiedział Leszek Kłosiński.

Urzędnicy podkreślili, że za elektroniczne opaski dla dzieci nie będzie pobierana żadna opłata. Wszyscy zainteresowani ich nabyciem mogą odebrać urządzenia w wybranych miejscach na terenie Sopotu, takich jak punkty informacji turystycznej oraz restauracje zlokalizowane na sopockiej plaży. Od połowy czerwca w opaski będzie można zaopatrzyć się także u ratowników miejscowego WOPR.

Więcej o: