Na Górkach Czechowskich w Lublinie znaleziono szczątki około 25 osób. IPN prowadzi śledztwo

Badacze z Instytutu Pamięci Narodowej znaleźli na terenie Górek Czechowskich w Lublinie szczątki około 25 osób. Prowadzone tam prace poszukiwawczo-ekshumacyjne zostały przedłużone do 26 maja.

Od 8 maja na terenie Górek Czechowskich w Lublinie (woj. lubelskie, powiat lubelski) specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą prace poszukiwawczo-ekshumacyjne. Znaleziono tam szczątki ponad 20 osób.

Zobacz wideo Jak praworządność wpływa na prowadzenie biznesu? Pytamy eksperta

Lublin. Na terenie Górek Czechowskich znaleziono zwłoki około 25 osób

Według komunikatu opublikowanego przez IPN w Lublinie nadal trwają prace poszukiwawcze. "Do tej pory specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki należące do około 25 osób. Prace, pierwotnie zaplanowane do 19 maja br., zostaną przedłużone o kolejny tydzień. Działania te realizowane są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie" - przekazał IPN.

Egzoszkielet, zdjęcie ilustracyjne W egzoszkielecie czują się jak w filmie. "Postęp widać z godziny na godzinę"

Według informacji przekazanych przez naczelnika Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dra Artura Piekarza, prowadzone prace utrudnia podłoże, czyli znajdujące się tam margiel i wapień. Do tej pory zbadano ponad połowę terenu.

Lublin. Prace poszukiwawczo-ekshumacyjne w Górkach Czechowskich 

Badania na tym terenie były już prowadzone w zeszłym roku. - Prace prowadzimy w tym sam samym miejscu co w listopadzie 2022 r., czyli w wąwozie północ-południe, na wysokości tzw. mogiły legionisty, kilkadziesiąt metrów od placu zabaw - przekazał dr Artur Piekarz.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z elektoratem. Przemyśl, 22 października 2022 r. "GW": Akta paszportowe Kaczyńskiego z czasów PRL zniknęły. Śledztwo IPN

Już wiosną zeszłego roku w tym rejonie pracownicy IPN znaleźli pojedyncze ludzkie szczątki oraz ich fragmenty. Natomiast w listopadzie ub. r. archeolodzy badali dwa miejsca, w których przeprowadzono ekshumację zimą między 1947 a 1948 rokiem. Znaleziono wówczas w jednym miejscu fragmenty ludzkich szkieletów. 

Więcej o: