Policjanci szukają sprawcy oszustwa "na policjanta CBŚP". Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Poznania szukają sprawcy lub sprawców, którzy oszukiwali metodą "na policjanta CBŚ". Poszkodowany mężczyzna, który zgłosił się z tą sprawą do funkcjonariuszy, stracił kilka tysięcy złotych. Na stronie pojawił się portret pamięciowy podejrzanego.

Jak czytamy w oświadczeniu Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, funkcjonariusze z komisariatu w Jeżycach prowadzą postępowanie dotyczące zdarzenia z 7 marca 2023 roku. Wówczas to na komendę zgłosił się mężczyzna oszukany metodą na "policjanta CBŚ". Na podstawie zeznań poszkodowanego policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu sporządzili portret pamięciowy podejrzewanej osoby.

Zobacz wideo https://wiadomosci.gazeta.pl/pieniadze

Poznań. Policja szuka podejrzanego, który miał oszukiwać metodą "na policjanta CBŚ"

Jak wyjaśnia policja, sprawca skontaktował się z pokrzywdzonym telefonicznie, twierdząc, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego i nakłonił go do przekazania pieniędzy. Powodem prośby miał być rzekomy udział w tajnej operacji policyjnej, której celem było "zatrzymanie groźnego przestępcy".

Mężczyzna stracił w tej sposób kilka tysięcy złotych. Pieniądze przekazał osobie, która przyszła do jego domu. To właśnie portret pamięciowy tej osoby znalazł się na stronie policji. 

"Wszystkich, którzy rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego, prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji Poznań-Jeżyce pod numerem telefonu 47 77 122 12, 47 77 122 11 lub 112" - czytamy w komunikacie. 

Policja radzi - jak nie stać się ofiarą oszusta działającego przez telefon?

Policjanci w kilku krokach przypominają o zasadach bezpieczeństwa w rozmowie z nieznanymi osobami:

  • W kontakcie telefonicznym z nieznajomymi zawsze bądźmy ostrożny, zwłaszcza z tymi, którzy przez telefon podają się za krewnych, bądź policjanta żądającego pieniędzy.
  • Pamiętaj, policja NIGDY nie żąda przekazania pieniędzy, czy też innych wartościowych rzeczy, ani też nie informuje o prowadzonych działaniach.
  • Kiedy po drugiej stronie słuchawki usłyszałeś prośbę o przekazanie pieniędzy, nigdy nie mów, ile masz gotówki i nie zdradzaj żadnych osobistych informacji.
  • Jeśli otrzymasz telefon z prośbą o pomoc finansową od "wnuczka", zanim cokolwiek zrobisz, sprawdź, czy faktycznie potrzebuje pomocy - skontaktuj się z nim osobiście lub jeśli jest ktoś inny w domu, poinformuj go o takiej rozmowie.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie rozłącz taką rozmowę i powiadom Policję na numer alarmowy 112!
Więcej o: