Mikołajki. Nietypowy gość spaceruje ulicami miasta. Burmistrz apeluje: Nie róbcie selfie

Burmistrz Mikołajek (woj. warmińsko-mazurskie) poinformował o nietypowym gościu, który od kilku tygodni spaceruje ulicami miasta. W miejscowości na dobre zadomowił się łoś, który notorycznie odwiedza prywatne posesje najprawdopodobniej w poszukiwaniu pożywienia. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców, aby nie zbliżali się do dzikiego zwierzęcia "nawet w celu wykonania selfie".

W środę 26 kwietnia na Facebooku burmistrza Mikołajek (woj. warmińsko-mazurskie) Piotra Jakubowskiego pojawił się post o dość nietypowym gościu, który od kilku tygodni spaceruje ulicami miasta. Chodzi o łosia, który przy okazji pobytu w Mikołajkach odwiedza prywatne posesje mieszkańców. Władze miasta zapewniły jednak, że gmina podjęła już stosowne działania, w celu odłowienia dzikiego zwierzęcia.

Zobacz wideo Jak się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę?

Mikołajki. Nietypowy gość spaceruje ulicami miasta. "Nie róbcie selfie"

"Od kilku tygodni po ulicach Mikołajek spaceruje łoś. Tak dobrze poczuł się w Mikołajkach, że już na stałe zamieszkał w mieście. Jednak musimy pamiętać, że jest to zwierze dzikie, które należy szanować i zachować odpowiednią odległość od niego" - napisał na Facebooku Piotr Jakubowski. Swój post opatrzył także zdjęciem przedstawiającym łosia wyjadającego rośliny z ogródka jednego z ośrodków turystycznych zlokalizowanych niedaleko ścisłego centrum Mikołajek.

Burmistrz miasta podkreślił we wpisie, jak ważna jest świadomość o tym, że ma się do czynienia z dzikim zwierzęciem. W związku z tym zaznaczył, że w przypadku spotkania z nim, nie tylko należy zachować spokój, ale także pod żadnym pozorem nie należy się do niego zbliżać "nawet w celu wykonania selfie z łosiem!". Zaznaczył także, że niewłaściwym zachowaniem jest dokarmianie dzikiego zwierzęcia. Brak tej podstawowej wiedzy "może skończyć się tragicznie zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia, które spłoszone będzie zachowywać się w sposób nieprzewidywalny" - przypomniał Jakubowski.

Gmina planuje odłowienie zwierzęcia z terenu miasta

Z komunikatu wystosowanego przez burmistrza wynika, że gmina jest w trakcie prowadzenia działań mających na celu odłowienie zwierzęcia. Jakubowski podkreślił jednak, że "procedura jest w toku" i do realizacji planu niezbędna jest decyzja Starostwa Powiatowego w Mrągowie, na którą władze miasta wciąż czekają. "Mam nadzieję, że majówka będzie bezpieczna dla mieszkańców i turystów a łoś znajdzie bezpieczne schronienie w miejscu z dala od miasta" - podsumował burmistrz. 

Więcej o: