Półmetrowy guz wyrósł w ciągu trzech lat. Lekarze ostrzegają: Ten nowotwór nie daje objawów

Lekarze ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim opisali historię 50-letniej pacjentki, u której wycięto guza o średnicy 50 centymetrów. Kobieta była u lekarza-ginekologa trzy lata wcześniej i wówczas nie wystąpiły żadne niepokojące zmiany. Medycy apelują, by nie odwlekać wizyt u specjalistów.

Na stronie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim pojawił się wpis z historią jednej z pacjentek. "Odkładana zbyt długo wizyta u ginekologa może być przyczyną bardzo poważnej choroby" - przestrzegają lekarze. 

Zobacz wideo Lekarze w Polsce zarabiają godnie? Kosiniak-Kamysz: Jeśli pracują dużo, to tak

Gorzów Wielkopolski. 50-centymetrowy guz jajnika urósł w ciele pacjentki w ciągu trzech lat

Jak dodali, przekładanie wizyt lekarskich odbiło się na zdrowiu jednej z pacjentek tego szpitala. - Usunęliśmy tej kobiecie guza średnicy około 50 centymetrów - powiedział lekarz Krzysztof Kaczmarek, który jest też szefem oddziału ginekologii i położnictwa w gorzowskim szpitalu. Jak wyjaśnił, tak duży guz jajnika urósł w ciele 50-latki w ciągu zaledwie trzech lat.

Guz był na tyle duży, że lekarze musieli usunąć pacjentce oba jajniki. "Trzeba pamiętać, że nowotwór jajników nie daje objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania ginekologiczne. Jeśli nic się 'nie dzieje', wystarczy taka wizyta raz w roku. Chyba, że są w rodzinie przypadki raka jajnika, wtedy należy USG robić częściej" - napisali lekarze. 

- Ten przypadek wywołuje u mnie dwie refleksje. Po pierwsze, nie można unikać systematycznych badań profilaktycznych, one naprawdę mogą uratować wam życie. Po drugie, wielki szacunek dla naszego zespołu. Mimo tak dużego guza zabieg zakończył się powodzeniem, a pacjentka dostała drugie życie - przekazał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wiceprezes gorzowskiej lecznicy Robert Surowiec.

Jak się okazuje, nie jest to pierwszy przypadek usunięcia tak dużego guza w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Kilka lat temu pod opiekę lekarzy trafiła zaledwie 30-letnia kobieta, która miała ogromnego mięśniaka macicy. Wcześniej pacjentka leczyła się ziołami. Po pomoc do specjalistów udała się dopiero wtedy, gdy mięśniak urósł tak, że brzuch 30-latki wyglądał tak, jakby była w bliźniaczej ciąży.

Więcej o: