Pomnik Jana Pawła II w Łodzi oblany czerwoną i żółtą farbą. Zatrzymano sprawcę

Policjanci z Łodzi zatrzymali sprawcę oblania pomnika Jana Pawła II w Łodzi żółtą i czerwoną farbą - dowiedzieli się dziennikarze Polsat News. Mężczyzna ma 25 lat.

Z ustaleń dziennikarzy Polsat News wynika, że sprawcą oblania farbą pomnika Jana Pawła II jest 25-letni mieszkaniec Łodzi. Mężczyzna ma być przesłuchany jeszcze w piątek 7 kwietnia. Tego dnia najpewniej też usłyszy zarzuty. 

Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Pomnik Jana Pawła II w Łodzi oblany farbą. "Widać, że to nie był odruch, emocjonalna reakcja"

Jak pisaliśmy, do zdarzenia doszło w noc poprzedzającą 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Zgłoszenie o pomniku papieża Polaka oblanym farbą wpłynęło na policję o godzinie 6 w niedzielę 2 kwietnia. Tego dnia w całym kraju organizowane były marsze papieskie.

Oblany pomnik znajduje się przed łódzką katedrą. Figura Jana Pawła II była wymazana farbą czerwoną (dłonie), a także żółtą (twarz). Farbą oblane zostało także podwyższenie pomnika. Na cokole natomiast pojawił się napis "Maxima Culpa", co z łaciny można przetłumaczyć na "Wielką Winę". Słowa te najpewniej nawiązują do tytułu książki holenderskiego dziennikarza Ekkego Overbeeka ("Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział"), w której przedstawiono dowody na to, że polski papież wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Z ustaleń "Wyborczej" wynikało, że policjantom udało się zabezpieczyć ślady butów na cokole pomnika. Przykościelny monitoring nie był jednak skierowany na pomnik, a na wejście do katedry.

Jeszcze tego samego dnia do zdarzenia odniósł się metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś. - Kiedy się na niego patrzy, widać, że to nie był odruch, emocjonalna reakcja. Bynajmniej, to była zaplanowana akcja. Do wykonania napisów ktoś musiał wykonać szablon. Sposób wykonania tych zniszczeń układa się w czytelny napis: krew na rękach, maska na twarzy - analizował duchowny, o czym więcej w artykule poniżej.

 

Więcej o: