Wrocławski mural przedstawiający Jana Pawła II oblany czerwoną farbą. Kibice go odmalują?

Mural z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, znajdujący się przy ul. Bolesławca Kominka we Wrocławiu, został oblany czerwoną farbą. To drugi podobny przypadek w ostatnich dniach.

Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę (z 31 marca na 1 kwietnia). Mural znajduje się na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu przy ul. Bolesława Kominka. Został wykonany w lipcu 2022 roku przez środowisko kibicowskie.

Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Wrocław. Mural przedstawiający Jana Pawła II oblany czerwoną farbą

Mural przedstawiający Jana Pawła II został oblany czerwoną farbą. Pod wizerunkiem papieża postawiony został natomiast znicz. "Gazeta Wrocławska" podaje, że środowisko kibicowskie "już mobilizuje się, żeby oczyścić mural i zmyć czerwoną farbę". Rafał Jarząb z wrocławskiej policji przekazał natomiast, jak cytuje portal tuwroclaw.com, że w sprawie uszkodzenia malunku nie wpłynęło zawiadomienie. - Funkcjonariusze sami weszli w posiadanie takiej wiedzy. Na miejscu pracują technik kryminalistyki, który zabezpiecza ślady oraz policjant dochodzeniowo-śledczy. Wyjaśniamy okoliczności tego zdarzenia, ustalamy, czy to miejsce obejmuje monitoring. Incydent nie miał związku z marszem - powiedział.

Przypomnijmy, że do podobnego zdarzenia doszło ostatnio także w Łodzi. Tam czerwoną farbą oblany został pomnik Jana Pawła II - a konkretnie jego dłonie. Twarz papieża została natomiast pomalowana na żółto. Na pomniku umieszczony został także napis "Maxima Culpa" (z łaciny "wielka wina"). To prawdopodobnie odniesienie do tytułu książki holenderskiego dziennikarza Ekkego Overbeeka - "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział". W publikacji zostały przedstawione dowody na to, że papież wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mural z wizerunkiem papieża Jana Pawła II we Wrocławiu nielegalny?

Sprawę wrocławskiego muralu opisywała w marcu tego roku "Wyborcza". Malunek powstał bowiem nielegalnie - zabrakło decyzji miejskiego konserwatora zabytków, poprzedzonej opinią koordynatora ds. wystroju plastycznego miasta - pisał dziennik. Mural namalować mieli kibice Śląska Wrocław za zgodą sióstr marianek. W listopadzie ubiegłego roku Tomasz Myszko-Wolski z urzędu miejskiego przekazał gazecie, że urząd "jest w kontakcie z siostrami, do których należy ściana". - W tym miejscu powstanie nowy mural, zgodny z wytycznymi wydziału architektury i zabytków. Przed nami jeszcze opiniowanie projektu - twierdził. 

Więcej o: