Brutalnie pobił 18-letnią Oliwię, bo objął ją kolega. "Sądził, że zabił". Nikodem C. usłyszał wyrok

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie brutalnego pobicia 18-letniej Oliwii ze Szczytna oraz jej znajomego. 20-letni Nikodem C. został uznany za winnego m.in. usiłowania zabójstwa nastolatki.

31 marca 20-letni Nikodem C. został skazany przez Sąd Okręgowy w Olsztynie na łączną karę ośmiu lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności za skatowanie 18-letniej Oliwii, do czego doszło w 2021 roku. Mężczyzna odpowie również za pobicie jej kolegi. Wyrok w sprawie nie jest prawomocny - przekazał sędzia Adam Barczak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Policjanci z Archiwum X rozwikłali zbrodnię sprzed 26 lat

Szczytno. Nikodem C. usłyszał wyrok za brutalne pobicie 18-letniej Oliwii

Akt oskarżenia przeciwko Nikodemowi C. wpłynął do Sądu Okręgowego w Olsztynie 13 czerwca 2022 roku. 20-latek został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową w Szczytnie o usiłowanie zabójstwa 18-letniej Oliwii w nocy 14 listopada 2021 roku. Mężczyzna został również oskarżony o pobicie kolegi nastolatki, co spowodowało "obrażenia naruszające czynności narządów ciała na okres trwający dłużej niż siedem dni" (tj. o czyn. z art. 157 par. 1 kk) - przekazał rzecznik olsztyńskiego sądu.

Proces rozpoczął się 18 sierpnia 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Nikodem C. nie przyznał się wtedy do zarzucanych mu czynów. Powiedział, że pobił nastolatkę, jednak nie usiłował jej zabić.

31 marca 2023 roku zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że Nikodem C. jest winny popełnienia obu zarzucanych mu czynów. Został skazany na osiem lat i trzy miesiące więzienia. Mężczyzna musi również zapłacić nastolatce 100 tys. złotych zadośćuczynienia oraz 10 tys. złotych na rzecz pokrzywdzonego mężczyzny. "Sąd orzekł również obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę pokrzywdzonej 40 tys. zł oraz naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę pokrzywdzonemu kwoty 1047,54 zł. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz kontaktowania się w jakiejkolwiek formie z pokrzywdzonymi oraz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów - na okres 10 lat w odniesieniu do pokrzywdzonej, a na okres 5 lat w odniesieniu do pokrzywdzonego" - poinformował rzecznik.

Według sądu kwestią sporną było to, czy mężczyzna działał z zamiarem zabicia Oliwii. - Zdaniem sądu, oskarżony miał zamiar ewentualny zabójstwa pokrzywdzonej, o czym świadczy ilość, lokalizacja i siła zadawanych ciosów. Ale nie tylko. Oskarżony kopał w głowę pokrzywdzoną nawet wtedy, gdy już leżała i się nie ruszała. Nieprzytomną pokrzywdzoną, z obrażeniami głowy, pozostawił w nocy, w miejscu niewidocznym dla osób postronnych, gdy temperatura wynosiła kilka stopni Celsjusza, a po powrocie do domu powiedział swojemu ojcu, że chyba zabił człowieka. Sąd wskazał przy tym, że oskarżony przerwał zadawanie uderzeń, jak pokrzywdzona leżała już bez ruchu, zakrwawiona i nieprzytomna, na ziemi. Zatem odchodząc od niej i pozostawiając ją w takim stanie, oskarżony musiał przewidywać możliwość śmierci pokrzywdzonej i na to się godził - zwrócił uwagę sędzia Adam Barczak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. Według sądu Nikodem C. zaprzestał dalszego bicia nastolatki, ponieważ sądził, że jej śmierć może już nastąpić.

Szczytno. Nikodem C. pobił Oliwię przed jej domem. Następnie uciekł z miejsca zdarzenia

Do obu zdarzeń doszło podczas osiemnastych urodzin Oliwii. Nikodem C. miał pobić jednego z kolegów nastolatki, ponieważ ten miał objąć jego dziewczynę. Następnie mężczyzna żądał od 18-latki, aby udali się do jej domu w Szczytnie (woj.warmińsko-mazurskie, pow. szczycieński), ponieważ chciał zabrać stamtąd swoje rzeczy. Przed jej domem brutalnie pobił dziewczynę, co zarejestrowały kamery domowego monitoringu - przekazuje "Fakt". - Miał przewrócić ją na ziemię, a następnie dusić ją rękoma oraz wielokrotnie kopać i uderzać pięściami w głowę, nawet po utracie przez nią przytomności - przekazał Adam Barczak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. W wyniku pobicia dziewczyna doznała szeregu obrażeń w obrębie całej twarzy.

Więcej o: