Pomnik Jana Pawła II w Łodzi oblany czerwoną farbą. Ktoś pomalował twarz na żółto

W nocy z soboty na niedzielę 2 kwietnia nieznany sprawca bądź sprawcy zniszczyli pomnik Jana Pawła II, znajdujący się przy katedrze w Łodzi. Na rękach pojawiła się czerwona farba, a twarz papieża Polaka została pomalowana na żółto. Na pomniku widnieje też napis "Maxima Culpa", który najpewniej nawiązuje do książki Ekkego Overbeeka.

2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są tzw. marsze papieskie. Jeden z nich ma odbyć się w Łodzi. Jak jednak informuje lokalna "Gazeta Wyborcza", w nocy z soboty na niedzielę ktoś oblał farbą pomnik papieża Polaka, który znajduje się przed łódzką katedrą.

Zobacz wideo Wybory w Dzień Papieski? "PiS chce wziąć Jana Pawła II na sztandary"

Łódź. Nieznany sprawca oblał pomnik Jana Pawła II czerwoną i żółtą farbą 

Dewastację jako pierwsi zaobserwowali wierni, którzy udali się do katedry na mszę świętą na godzinę 7. Nieznany sprawca bądź sprawcy oblali pomnik Jana Pawła II, który znajduje się niedaleko kościoła, czerwoną farbą - ta znajduje się na dłoniach monumentu. Z kolei żółtą farbą wymazana została twarz papieża Polaka. 

 

Na pomniku znajduje się też napis "Maxima Culpa" (co z języka łacińskiego tłumaczy się na "wielką winę"), który najprawdopodobniej odnosi się do tytułu książki holenderskiego dziennikarza Ekkego Overbeeka ("Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział"), w której przedstawiono dowody na to, że polski papież wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele

Papież Jan Paweł II w Częstochowie w 1991 r. Ekke Overbeek: Karol Wojtyła systematycznie księżom wybaczał

Na miejscu pracuje już policja. Funkcjonariusze zabezpieczają ślady i m.in. pobierają próbki farby z pomnika. Zbierają też ślady obuwia pozostawione na cokole. Do sprawdzenia jest także monitoring, jednak z nieoficjalnych ustaleń "Wyborczej" wynika, że kamery skierowane są raczej na wejście do katedry, niż na pomnik. Po przeprowadzeniu niezbędnych działań na miejsce ma przyjechać firma sprzątająca, która ma usunąć farbę. 

Kremówka w PKP PKP rozdaje papieskie kremówki w pendolino. "Niezbyt świeże"

- O godzinie 12.30 arcybiskup Grzegorz Ryś będzie odprawiał mszę i wtedy ustosunkuje się do tej sprawy - mówi "Wyborczej" ks. Paweł Kłys, rzecznik łódzkiej kurii.

Jak podaje Radio Łódź, pomnik powstał z inicjatywy ówczesnego metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka i został odsłonięty 4 czerwca 2000 roku. Autorką pomnika jest rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska.

Więcej o: