Z samolotów spadną ciemne kostki. Uwaga dla mieszkańców: Nie wolno ich dotykać!

W województwach mazowieckim, lubelskim i podkarpackim prowadzona jest wiosenna akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Ciemne kostki będą rozkładane ręcznie i rozrzucane z samolotów nad lasami, polami i łąkami. Jak zaznaczają urzędy wojewódzkie, pod żadnym pozorem nie można dotykać kostek.

W województwie mazowieckim akcja szczepienia lisów prowadzona jest od 25 marca do 16 kwietnia. Jak zaznacza urząd wojewódzki, nie wolno dotykać rozrzuconych kostek, ponieważ wówczas przejdą one zapachem człowieka i zwierzęta nie będą chciały spożyć przynęty. Ponadto przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, które mogłyby dostać do miejsc, gdzie rozmieszczono preparat.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Akcja szczepienia lisów. Uwaga na ciemne kostki - nie wolno ich dotykać!

"Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy" - wyjaśnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. 

Galante Sprzątanie w Łodzi Wielkie sprzątanie Łodzi. Zebrali 40 ton odpadów. "Z nieba one przecież nie lecą"

W ostatnim czasie podobne akcje prowadzone są także w województwach lubelskim i podkarpackim. Jak podkreśla urząd miasta w Puławach, nie wolno dotykać szczepionki, jeśli jednak jej część dostanie się do ust, oczu, nosa lub znajdzie się w skaleczeniu skóry, to wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ręce i zakryte części ciała, które miały kontakt z preparatem, należy jak najszybciej dokładnie umyć wodą z mydłem. Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką również należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Kontrola drogowa (zdjęcie ilustracyjne) Od 20 lat jeździła bez prawa jazdy. Wpadła, bo nie włączyła świateł

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że akcja szczepień w tym regionie będzie mieć miejsce od 15 do 27 kwietnia 2023 roku. Jak dodano, szczepionki będą rozkładane ręcznie w pobliżu osiedli mieszkalnych oraz przy użyciu samolotów na terenach zielonych i przy akwenach wodnych.

Więcej o: