W województwie mazowieckim akcja szczepienia lisów prowadzona jest od 25 marca do 16 kwietnia. Jak zaznacza urząd wojewódzki, nie wolno dotykać rozrzuconych kostek, ponieważ wówczas przejdą one zapachem człowieka i zwierzęta nie będą chciały spożyć przynęty. Ponadto przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, które mogłyby dostać do miejsc, gdzie rozmieszczono preparat.
"Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy" - wyjaśnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
W ostatnim czasie podobne akcje prowadzone są także w województwach lubelskim i podkarpackim. Jak podkreśla urząd miasta w Puławach, nie wolno dotykać szczepionki, jeśli jednak jej część dostanie się do ust, oczu, nosa lub znajdzie się w skaleczeniu skóry, to wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ręce i zakryte części ciała, które miały kontakt z preparatem, należy jak najszybciej dokładnie umyć wodą z mydłem. Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką również należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że akcja szczepień w tym regionie będzie mieć miejsce od 15 do 27 kwietnia 2023 roku. Jak dodano, szczepionki będą rozkładane ręcznie w pobliżu osiedli mieszkalnych oraz przy użyciu samolotów na terenach zielonych i przy akwenach wodnych.