W niedzielę 26 marca ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie od dwóch osób, które nie mogły odnaleźć drogi powrotnej po wspinaczce północną ścianą Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w Tatrach. Rozpoczęło się planowanie ratunku dla taterników i przygotowanie do akcji ratowniczej.
Ratownicy utrzymywali z taternikami kontakt telefoniczny, podczas którego uzgodnili, że wspinacze na noc zatrzymają się w pobliżu wierzchołka. O godzinie 6:30 wspinacze oznajmili, że rozpoczynają zejście granią w kierunku Hińczowej Przełęczy, zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od TOPR. 8 ratowników ze sprzętem zaangażowało się w wyprawę ratunkową na nartach. Kiedy dotarli w rejon Zadniej Galerii Cubryńskiej rozpoczęli poręczowanie linami zwane Kominem Roja i dalej przez Żelazko w kierunku Wielkiej Galerii Cubryńskiej.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.
Mocny wiatr oraz opady deszczu przemieniającego się w śniegową postać nie sprzyjały wyprawie ratunkowej. O 8.58 ratownicy otrzymali współrzędne GPS miejsca pobytu taterników, którzy minęli Hińczową Przełęcz. Zatrzymali się pod Zadnią Piarżystą Przełęczą oddzielającą masyw Cubryny i Koprowego Wierchu. Zostali poinformowani, aby zejść do Wielkiego Stawu Hińczowego.
Słowaccy ratownicy włączyli się do pomocy taternikom i wyruszyli w drogę, aby o 11:42 dotrzeć w umówione miejsce, gdzie czekali wspinacze. Grupa zeszła do schroniska przy Popradzkim Stawie i uprzedziła o tym fakcie ratowników TOPR, którzy mogli w wyniku tej sytuacji wycofać się z wyprawy, aby nie narażać życia przy pogarszających się warunkach. O 16:30 zakończono wyprawę wraz ze szczęśliwie uratowanymi taternikami.
TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Powodem są intensywne opady śniegu w ostatnim czasie. Pokrywa śnieżna na stromych stokach jest związana słabo lub umiarkowanie, co powoduje wyzwolenie się lawiny przy małym obciążeniu, w szczególności na stromych stokach. Ratownicy proszą o umiejętny wybór celów wycieczek w najbliższych dniach, ponieważ poruszanie się po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz oceny stopnia zagrożenia lawinowego w konkretnych miejscach.