Fałszywe dokumenty w Kościele. Wierni są w stanie zapłacić więcej niż wymaga ksiądz. Apel kurii

Kuria diecezjalna w Rzeszowie wystosowała komunikat, w którym ostrzega przed fałszywymi zaświadczeniami o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Takie "fałszywki" niezwykle trudno jest odróżnić od oryginalnych dokumentów wystawionych przez parafię. W związku z tym rzeszowska kuria zaapelowała do duchownych o dokładną weryfikację zaświadczeń, w celu wyeliminowania coraz częściej powtarzającego się problemu.

Sfałszowane zaświadczenia o naukach przedmałżeńskich okazują się tanim i popularnym sposobem wykorzystywanym przez przyszłych małżonków do uniknięcia uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach. Z fałszywymi dokumentami postanowiła jednak walczyć Kuria diecezjalna w Rzeszowie, która w tej sprawie wystosowała specjalny komunikat

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Rzeszów. Kuria chce walczyć z fałszywymi dokumentami składanymi w Kościele

"W związku z powtarzającym się coraz częściej problemem sfałszowanych zaświadczeń dot. katechez przedślubnych i indywidualnych rozmów w poradni życia rodzinnego, bardzo prosimy duszpasterzy o dokładne weryfikowanie okazywanych dokumentów" - napisała w opublikowanym 19 marca komunikacie Kuria diecezjalna w Rzeszowie. W informacji określono także, co powinno zawierać prawidłowe zaświadczenie wydane przez rzeszowskie parafie.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzecznik rzeszowskiej kurii ksiądz Tomasz Nowak poinformował, że komunikat został wystosowany po niedawno ujawnionym przypadku sfałszowania takich dokumentów. - Poprzedni był kilka miesięcy temu - podkreślił duchowny w rozmowie z dziennikiem. Fałszowanie dokumentów jest przestępstwem, jednak nie wiadomo, czy w przypadku par, którym udowodniono przedkładanie nieprawdziwych zaświadczeń, wyciągnięto konsekwencje inne niż obowiązek odbycia nauk.

Radiowóz policyjny Woj. mazowieckie. Pijany ksiądz rozbił dwa auta. Postawiono mu zarzuty

Zaświadczenia z internetu. Cena? Zależy od pakietu

Rzeszowskiemu oddziałowi "Gazety Wyborczej" udało się dotrzeć do osoby, która zajmuje się wystawianiem fałszywych zaświadczeń. Aby takowe zdobyć, wystarczy znaleźć odpowiednią ofertę na portalu ogłoszeniowym wpisując "zaświadczenie o naukach przedmałżeńskich" lub "zaświadczenie o naukach przedślubnych". Autor ogłoszenia poinformował dziennikarkę, że w ofercie "chodzi o 'niestacjonarne kursy'. Pomaga, bo zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy ma możliwość, by osobiście w nich uczestniczyć".

papuga (zdj. ilustracyjne) Indie. Papuga była świadkiem morderstwa. Ptak wskazał sprawcę

Cena takiego dokumentu waha się w zależności od wybranego pakietu od 150 do 300 złotych, podczas gdy cena za odbycie stacjonarnego kursu w niektórych kościołach wynosi mniej więcej 150 zł od osoby. Ogłoszeniodawca podkreśla, że jest w stanie zorganizować dokumenty wystawione w parafiach w większości miast w Polsce. Ponadto oferuje zaświadczenia o bierzmowaniu, czy potwierdzenia o uczestnictwie w lekcjach religii.

Więcej o: