Bielsko-Biała. Chciała dokonać apostazji, ksiądz opowiadał jej, że tak robili naziści

Opuszczenie grona wiernych i Kościoła katolickiego nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Apostaci z województwa śląskiego zrealcjonowali, jak przebiegała procedura w ich parafii. Okazuje się, że uzyskanie aktu chrztu to jedynie wierzchołek góry lodowej.

Aby odejść z Kościoła katolickiego, należy przebrnąć przez formalną procedurę. W 2022 roku na terenie diecezji bielsko-żywieckiej (woj. śląskie) zdecydowało się na nią 69 osób. O swoim "porzuceniu wiary" opowiedziała m.in. młoda kobieta. Nie wspomina tego najlepiej. 

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Śląsk. Kobieta chciała dokonać apostazji, usłyszała o SS

Kobieta oświadczenie złożyła w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Z jej relacji wynika, że rozmowa z duchownym trwała ponad godzinę. - Zaczęła się dobrze, pan był bardzo grzeczny, lecz nie potrafił zrozumieć mojej decyzji i nalegał, by zwracać się do niego "poprawnie", per ksiądz proboszcz. Później jednak opowiadał o sytuacjach, gdy apostazja była potrzebna, by dołączyć do SS [nazistowska formacja Schutzstaffel, która podlegała NSDAP - red.] w czasach wojny oraz wypytywał o jakieś szatańskie grupy i sytuacje, które miałabym odprawiać nad odpisem aktu chrztu - cytuje jej słowa portal bielsko.info. - Byłam naprawdę szczęśliwa, gdy stamtąd wyszłam. Poczułam, że to już koniec - czytamy.

Chciał dokonać apostazji, ksiądz zażądał od niego przelewu. 'Samochód przecież nie jeździ na wodę' Chciał apostazji, ksiądz zażądał przelewu. "Samochód nie jeździ na wodę"

"Uzyskanie aktu chrztu niemal niemożliwe"

Portal bielsko.info przytoczył także relację innego mieszkańca województwa śląskiego, który przeszedł przez procedurę apostazji w parafii św. Brata Alberta w Bielsku-Białej. Duchowny nie chciał mu wydać aktu chrztu. Udało mu się dopiero za drugim razem. - Uzyskanie aktu chrztu w celu apostazji od proboszcza było niemal niemożliwe. Akt został wydany za drugim podejściem przez wikarego - powiedział.

Kościół. Msza święta (zdjęcie ilustracyjne) UODO nie pomoże ws. usunięcia danych osobowych apostatów

Procedura apostazji

Procedurę apostazji reguluje Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła z 2016 r. Uprościł on formalności, likwidując m.in. obowiązek stawienia się na plebanii z dwoma świadkami. Na podstawie obowiązujących zapisów, apostazji może dokonać osoba pełnoletnia - musi przygotować pisemne oświadczenie. Potrzebne jest też świadectwo chrztu i dokument tożsamości.

Więcej o: