Przemoc w toruńskich podstawówkach. 11-letni chłopiec trafił do szpitala psychiatrycznego

W jednej z toruńskich podstawówek uczniowie dręczyli 11-letniego ucznia. Nastolatek nie mógł poradzić sobie z zachowaniem rówieśników, w związku z czym trafił do szpitala psychiatrycznego. To nie jedyny przypadek przemocy psychicznej wśród uczniów szkół w woj. kujawsko-pomorskim. W innej placówce pod Toruniem siódmoklasista groził dziewczynkom gwałtem.

Jak przekazał portal nowosci.com.pl w jednej z toruńskich podstawówek dręczony przez rówieśników 11-latek wymagał leczenia w szpitalu psychiatrycznym. W innej szkole siódmoklasista groził dziewczynkom, że je zgwałci. W sprawach przemocy wśród dzieci i młodzieży prężnie działają mediatorzy, w tym Fundacja Pracownia Dialogu w Toruniu, której przedstawiciele sami przyznali, że kiedy projekt ruszał, zainteresowanie nim nie było duże. Obecnie sytuacja ta uległa drastycznej zmianie, a problem przemocy rówieśniczej w szkołach narasta coraz bardziej. 

Zobacz wideo Toruń. Wędkarz przywłaszczył sobie kartę bankomatową, a potem robił zakupy na stacji benzynowej

Toruń. Przemoc wśród uczniów szkół podstawowych

W szkole podstawowej w Toruniu ofiarą przemocy ze strony rówieśników padł 11-letni chłopak. Czterech uczniów zrobiło z jego wizerunku mema. Chłopiec nie mogąc poradzić sobie z publicznym wyśmianiem i upokorzeniem, ostatecznie trafił do szpitala psychiatrycznego. Do kolejnego niepokojącego zdarzenia doszło w szkole podstawowej w gminie pod Toruniem. Tam z kolei uczeń siódmej klasy dręczył dziewczynki, grożąc im gwałtem, dotykając je w miejscach intymnych, czy rzucając w ich kierunku uwagami o podtekstach seksualnych. Ostatnia sprawa trafiła do mediatorów zajmujących się przypadkami przemocy rówieśniczej. 

W obronie dobrego imienia Jana Pawła 2. Konferencja prasowa Pis w Toruniu. "Nie godzimy się na niszczenie wizerunku papieża". Radni Torunia w obronie Jana Pawła II

Rosnący problem przemocy rówieśniczej

Mediacją wśród dzieci i młodzieży zajmuje się m.in. Fundacja Pracownia Dialogu w Toruniu. Zdaniem przedstawicieli zainteresowanie projektem w ostatnim czasie znacząco wzrosło, głównie ze względu na przebytą pandemię, która zaowocowała kryzysami psychicznymi i środowiskowymi wśród najmłodszych. Dzieci i nastolatkowie zdaniem ekspertów "nasiąknęły" problemami dorosłych, nie radzą sobie ze swoimi własnymi, przez co agresję wyładowują na najbliższym otoczeniu - wśród rówieśników.  

- Jedne sprawy dotyczące konfliktów czy już wręcz przemocy w środowiskach szkolnych trafiają do nas w ramach mediacji, z sądów rodzinnych. Innymi zajmujemy się po zgłoszeniach od dyrektorów szkół, którzy proszą nas o przeprowadzenie w szkole mediacji. Często wtedy zaczyna się od telefonu pod hasłem "mamy taką trudną klasę", "mamy takiego trudnego ucznia" i oczekiwania, że szybko przyjedziemy i rozwiążemy problemy. Pomagamy. Zawsze jednak tłumaczymy, że nie jesteśmy czarodziejami. Wszystko wymaga czasu - powiedział w rozmowie z portalem nowosci.com.pl Janusz Kaźmierczak, mediator z Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne) Sprawa bestii z Torunia wraca. Wkładał w ciała ofiar różne przedmioty

Polski rząd o przemocy w szkołach

Problem przemocy wśród dzieci i młodzieży widoczny jest w całej Polsce. W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie, na którym skupiono się na problemach psychologicznych najmłodszego pokolenia. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko eksperci oraz przedstawiciele Rady Rodziny, ale także przedstawiciele rządu. Wśród nich byli m.in.: szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, wiceministerka rodziny Barbara Socha, czy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podczas spotkania omówiono temat przemocy rówieśniczej oraz dane na temat prób samobójczych i samobójstw popełnianych przez młodzież. Barbara Socha podkreślała, że rząd planuje podjąć dalsze działania w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w tym przyspieszenie pracy nad ustawą o ochronie dzieci przed pornografią, czy wprowadzenie regulacji korzystania przez dzieci ze smartfonów w szkołach.

Więcej o: