Olkusz. Przejęli kontrolę nad komputerem 13-latka. Wysyłali wiadomości do jego nauczycieli

13-latek okolic Olkusza (woj. małopolskie) ściągnął oprogramowanie, które miało poprawić pracę jego komputera. Oszuści przejęli kontrolę nad sprzętem, a także szkolnym profilem chłopca, z którego wysyłali wiadomości do nauczycieli.

13-latek z powiatu olkuskiego (woj. małopolskie) pobrał z internetu program, który miał służyć do poprawy wydajności komputera. Nawiązał kontakt z osobami, które udostępniły mu plik instalacyjny. Bezpośrednio po zainstalowaniu programu chłopiec nie zauważył żadnych zmian. Kilka minut później zaczęły się problemy.

Zobacz wideo 45-latek został przyłapany na kradzieży gadżetów erotycznych. Dla niepoznaki przebrał się za kobietę

Małopolska. Oszuści podszyli się pod 13-latka. Napisali do jego nauczycieli

"Nastolatek otrzymał informację i zdjęcie, na którym był obraz pulpitu jego komputera oraz zdjęcie profilu na portalu szkolnym. Następnie przez komunikator 13-latek otrzymał informacje, żeby przelał za pośrednictwem BLIKA lub przez kod kwotę 50 złotych" - zrelacjonował mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Chłopiec szybko zorientował się, że może mieć do czynienia z oszustami. Odinstalował program, próbował przywrócić komputer do ustawień fabrycznych. Te były już jednak zablokowane przez wirusa. Osoby, które podały nastolatkowi link, wciąż do niego pisały - wynika z komunikatu.

W obronie dobrego imienia Jana Pawła 2. Konferencja prasowa Pis w Toruniu. "Nie godzimy się na niszczenie wizerunku papieża". Radni Torunia w obronie Jana Pawła II

Wystraszony chłopiec odłączył sprzęt od sieci. Jeszcze tego samego dnia do matki 13-latka zadzwonił dyrektor jego szkoły. Powiedział, że z konta chłopca ktoś wysyłał wiadomości do nauczycieli. Sprawa trafiła na policję.

"Przypominamy, że nikt w Internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Zgodnie z Kodeksem karnym za nielegalne uzyskanie informacji grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch" - podkreślił Sebatian Gleń.

sklep z alkoholem - zdjęcie ilustracyjne Dwukrotnie przekroczył śmiertelną dawkę alkoholu. Kłócił się na SOR-ze

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"W stosunku do małoletnich, czyli osób poniżej 18. roku życia, wszystkie działania prawne realizują rodzice lub opiekunowie prawni. Nie jest możliwe dochodzenie odpowiedzialności prawnej małoletniego pokrzywdzonego cyberprzemocą bez współpracy z rodzicami. Jeżeli sprawcą przemocy jest kolega/koleżanka ze szkoły rodzice powinni niezwłocznie zawiadomić organy jednostki w celu wyciągnięcia odpowiedzialności zgodnie z obowiązującymi przepisami" - dodał policjant.

Więcej o: