Jan Paweł II będzie chroniony w Zamościu przez dwie uchwały? "Medialna nagonka na Wielkiego Papieża"

W programie najbliższej Rady Miasta Zamość znalazły się aż dwie uchwały dotyczące Jana Pawła II. Jedna z nich została przygotowana przez radnych z Prawa i Sprawiedliwości, a druga przez opozycję. Obie stają w obronie pamięci papieża-Polaka.

Jan Paweł II odwiedził Zamość w województwie lubelskim w czerwcu 1999 roku. Tam też, podobnie jak w wielu miastach w Polsce, znajdują się pomniki papieża. Po publikacji reportażu "Franciszkańska 3", gdzie pokazano dokumenty i relacje świadków oraz ofiar księży-pedofilów podlegających pod kardynała Karola Wojtyłę, radni Zamościa przygotowali dwie uchwały "w obronie" Jana Pawła II.

Zobacz wideo Wybory w Dzień Papieski? "PiS chce wziąć Jana Pawła II na sztandary"

Zamość może mieć dwie uchwały "w obronie" Jana Pawła II

Pierwszą uchwałę przygotowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Jak informuje "Dziennik Wschodni", ma być ona wyrazem sprzeciwu wobec "zmasowanego ataku" i "próby odebrania Polakom czytelnego i potrzebnego autorytetu moralnego".

"Rada Miasta Zamość zdecydowanie potępia medialną nagonkę opartą w dużej mierze na materiałach PRL, której obiektem jest Wielki Papież - Jan Paweł II. Jest to próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie zdecydowali się wykorzystać nawet zagorzali komuniści" - napisano w uchwale, pod którą podpisali się członkowie PiS: Franciszek Josik, Leszek Tabiszewski, Krzysztof Sowa, Andrzej Szpatuśko, Szczepan Kitka, Marek Walewander i Piotr Błażewicz.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jan Paweł II Czy afera dot. Jana Pawła II zmieniła stosunek do papieża? [SONDAŻ]

- Podpisałem się pod projektem, bo jestem z pokolenia JP II i niezmiernie cenię postać Jana Pawła II, który w naszym mieście nadal pozostaje autorytetem. Dla mnie dużo wartościowsze wydają się dokumenty przebadane w procesie beatyfikacyjnym niż te, na których opierał się autor reportażu - tłumaczył Piotr Błażewicz, przewodniczący RM Zamość. 

Radni opozycji natomiast przygotowali projekt "w sprawie wykorzystania imienia i autorytetu św. Jana Pawła II do bieżącej walki politycznej", w którym apelują, by nie "mieszać" papieża do politycznych sporów. - W Zamościu nikt o Janie Pawle II nie mówił i nie mówi źle. Zdziwiłem się więc, gdy zobaczyłem projekt radnych Prawa i Sprawiedliwości. Podejrzewaliśmy, że może to doprowadzić do kolejnej, niepotrzebnej dyskusji politycznej. Dlatego nasza uchwała jest odpowiedzią na tę złożoną przez nich. Można powiedzieć, że ją wzmacnia. Liczę, że koledzy z PiS poprą także nasze stanowisko - przekazał Rafał Zwolak z Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej. Piotr Błażewicz podkreślił, że ma nadzieję, że obie uchwały zostaną przyjęte, ponieważ "się uzupełniają". 

Jan Paweł II i kardynał Stanisław Dziwisz, pielgrzymka do Polski w 1997 r. "Zostawcie papieża w spokoju!". Co odpowiedziałem mojej ukochanej cioci?

Więcej o: