Były komendant policji w Drawsku Pomorskim prowadził pod wpływem alkoholu. Stracił prawo jazdy

Jarosław S., były komendant policji z Drawska Pomorskiego, stracił prawo jazdy podczas rutynowej kontroli trzeźwości. Według nieoficjalnych informacji badanie alkomatem wskazało, że mężczyzna był pod wpływem 1,5 promila alkoholu.

Do zatrzymania byłego komendanta policji z Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie, pow. drawski) doszło na początku marca w Złocieńcu. Były szef drawskich policjantów prowadził wtedy samochód, będąc pod znacznym wpływem alkoholu.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rzecznik PSL: Tusk mówi o jednej wielkiej wspólnej liście, a taka jest niemożliwa

Drawsko Pomorskie. Podczas kontroli trzeźwości były komendant stracił prawo jazdy

Na początku marca funkcjonariusze z Drawska Pomorskiego ustawili w Złocieńcu tzw. rękaw i sprawdzali trzeźwość wśród kierowców. Podczas jednego dnia zatrzymano trzy osoby. Dwie z nich były pod wpływem środków odurzających, natomiast jedna pod wpływem alkoholu. Według ustaleń dziennikarzy RMF 24 nietrzeźwym kierowcą był emerytowany komendant policji Jarosław W. Mężczyzna miał być pod wpływem 1,5 promila alkoholu i stracił prawo jazdy.

Policjanci z Drawska nie potwierdzili, że osobą nietrzeźwą był emerytowany komendant, ponieważ nie mogą ujawnić personaliów osób zatrzymanych - informuje RMF 24. Jarosław S. odszedł ze służby w 2017 roku, teraz może mu grozić do dwóch lat pozbawienia wolności.

Mońki. Ksiądz święci maybacha, w tle gra akordeon Ksiądz święci maybacha, w tle gra akordeon. Proboszcz o święceniu w Mońkach

Kara za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu

Zgodnie z polskim prawem, obecnie wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu. Pierwszy z nich to stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza. Drugim jest stan nietrzeźwości - wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do 5 tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. 

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiar wypadków drogowych. 

Kierowca wjechał w budynek stacji benzynowej Drawsko Pomorskie: wjechał w budynek stacji benzynowej. Był trzeźwy

Więcej o: