Wojsko zachęca do spoglądania w niebo. "Weźcie aparaty w dłoń!"

We wtorek do godziny 13 i między 14 a 16 mieszkańcy północno-wschodniej Polski będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowy sprzęt wojskowy. W tych godzinach ma mieć miejsce przelot myśliwców F-16, F-35, MIG-29 i Rafale.

"Weźcie aparaty fotograficzne w dłoń! Mieszkańcy północno-wschodniej Polski będą mieli okazję obserwować wyjątkowe wydarzenie - wspólne loty myśliwców F-16, MiG-29, F-35 i Rafale. Szukajcie nas na niebie między godzinami 10:00 a 13:00 i między 14:00 a 16:00!" - czytamy we wpisie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na Twitterze.

Zobacz wideo Ukraińskie załogi szkolone na brytyjskich czołgach Challenger 2

Myśliwce przelecą nad północno-wschodnią Polską. "Weźcie aparaty fotograficzne w dłoń!"

F-16 i MiG-29 pochodzą z polskiej floty. Rafale należą natomiast do sił zbrojnych Francji, a F-35 to maszyny holenderskie, które stacjonują obecnie w Polsce w ramach misji Enhanced Air Policing.

Myśliwce F-35 zostały umieszczone w naszym kraju na zasadnie wzmocnienia obrony przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią. Stacjonują one na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Poza tym biorą udział w szkoleniach razem z innymi wojskami państw członkowskich NATO, w tym z polskimi Siłami Powietrznymi.

Powitanie wiosny przez Club Cabrio Kujawy i Pomorze Palić, łowić, segregować. Jak topić marzannę, by nie dostać mandatu?

Pojawiły się już też pierwsze zdjęcia, które użytkownicy mediów społecznościowych udostępniają w internecie. Na poniższym zdjęciu widać samoloty wojskowe nad Malborkiem w województwie pomorskim.

- Głównym zadaniem sił powietrznych sojuszu jest obrona granic państw NATO. Odstraszamy, ale odpowiemy na każde wrogie działanie wobec nas. Takimi zdolnościami NATO dysponuje i to jest też przekaz do naszego potencjalnego przeciwnika - przekazał gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak przed rozpoczęciem lotów. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziecko w lesie (zdjęcie ilustracyjne) Podkarpacie. 11-latek zgubił się w lesie, bo jego pijany ojciec zasnął

Więcej o: