Ksiądz krzyczał na ucznia i wykręcał ręce, bo "odmówił pokolorowania obrazka". Jest akt oskarżenia

Śledztwo przeciwko księdzu, który podczas lekcji religii w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zaatakował ucznia, zakończyła Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu. Do incydentu doszło, kiedy chłopiec stwierdził, że "Bóg nie istnieje" i nie chciał kolorować obrazka. Teraz Rafał K. odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej.

Do zdarzenia doszło w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w województwie mazowieckim. Uczeń podczas lekcji religii stwierdził, że "Bóg nie istnieje" i nie chciał kolorować obrazka, na co katecheta zareagował agresją. Incydent nagrała koleżanka chłopca. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawiono mężczyźnie zarzut naruszenia nietykalności cielesnej - przekazała we wtorek (14 marca) Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo 18-latek bez prawa jazdy prowadził pijany i uciekał policji

Mazowieckie. "Przycisnął głowę do ławki, wykręcał mu ręce, uderzył w brzuch"

Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu zakończyła dochodzenie. "W toku śledztwa ustalono, że w dniu 9 grudnia 2022 r. ksiądz Rafał K. prowadził lekcję religii w jednej z klas w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym [...]. Katecheta prowadził rozmowę z uczniami na tematy religijne. Przekazał uczniom obrazek z figurą Jezusa i polecił pokolorować. W zamian uczniowie mieli otrzymać słodycze. Obrazek taki otrzymał również uczeń [...] Chłopiec odmówił pokolorowania obrazka. Stwierdził, że Bóg nie istnieje, a on nie wierzy w Boga. Używał przy tym słów wulgarnych. Ksiądz zareagował agresywnie. Użył wobec ucznia siły fizycznej, przycisnął głowę chłopca do blatu ławki, wykręcał mu ręce, przycisnął przedramieniem jego szyję, uderzył kolanem w brzuch" - czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Ksiądz nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 

Płocka kuria przeprosiła i udzieliła księdzu nagany 

W grudniu zaraz po incydencie Kuria Diecezji Płockiej przeprosiła "za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca". Zadeklarowała także pomoc poszkodowanemu oraz świadkom całego zdarzenia.

Biskup udzielił Rafałowi K. nagany kanonicznej, wycofał misję kanoniczną do nauczania religii i zobowiązał duchownego do osobistych przeprosin ucznia. O sprawie zostało zawiadomione także Mazowieckie Kuratorium Oświaty, które przeprowadziło kontrolę w placówce szkolno-wychowawczej.

Więcej o: