Hajnówka. Był ścigany za jazdę pod wpływem. Wpadł, bo pokłócił się z kolegą o wódkę

W Hajnówce (woj. podlaskie) 28-letni Gruzin i 56-letni Białorusin pokłócili się o to, który z nich pójdzie do sklepu po wódkę. Interweniowała policja. Okazało się, że młodszy z mężczyzn był poszukiwany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Trafił do aresztu.

13 marca wieczorem policja z Hajnówki (województwo podlaskie, powiat hajnowski) dostała zgłoszenie o awanturze w jednym z mieszkań na terenie miasta. Skierowani na miejsce funkcjonariusze zastali na klatce schodowej dwóch mężczyzn: 56-letniego obywatela Białorusi i 28-letniego obywatela Gruzji

Jak dowiedzieli się policjanci, to oni uczestniczyli w awanturze. Panowie mieli pokłócić się o to, który z nich ma pójść do sklepu po butelkę wódki - poinformowała we wtorek Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce.

Kobieta za kierownicą, zdjęcie ilustracyjneBiałystok. Chcą podbudować pewność kobiet za kierownicą. "Na drodze wszyscy jesteśmy równi"

Hajnówka. Policja: 28-letni Gruzin był poszukiwany listem gończym, trafił do aresztu

Gdy mundurowi wylegitymowali skłóconych sąsiadów, okazało się, że młodszy z nich jest poszukiwany listem gończym. "Sąd ze Szczecina wydał za mężczyzną list gończy w celu odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Poszukiwany był też do odbycia zastępczej kary aresztu za wykroczenie drogowe" - czytamy w komunikacie.

28-latek został zatrzymany i spędził noc w policyjnej celi. We wtorek trafił do zakładu karnego, "gdzie spędzi ponad 120 dni" - dodali hajnowscy policjanci.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Policjantka. Zdjęcie ilustracyjneBiałystok. Policjant miał klepnąć pracownicę komendy w pośladek

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:

  • stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza;
  • stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia do przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do 5 tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy. 

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiarom wypadków drogowych. 

Więcej o: