Nadal wyraźnie można obserwować następstwa głośnego reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" w którym dziennikarz przedstawił dowody wskazujące na to, że kardynał Karol Wojtyła, będący w latach 1964-1978 metropolitą krakowskim, nie tylko wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele, ale także tuszował te sprawy, które dotyczyły podległych mu księży. Dokument telewizji TVN24 szeroko komentowały nie tylko polskie i światowe media, ale także politycy, którzy stanęli w obronie papieża.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W obronę papieża Polaka szczególnie zaangażowali się politycy PiS, którzy m.in. przygotowali uchwałę ws. "obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II" przyjętą przez Sejm 9 marca. W obronie Karola Wojtyły do polityków obozu rządzącego dołączyli także samorządowcy z województwa małopolskiego. We wtorek 14 marca o godzinie 10 spotkają się na stadionie Wielkiej Krokwi. Akcję zorganizowały samorządy z Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, powiatu tatrzańskiego, dla których Jan Paweł II jest patronem. Obecny też będzie przedstawiciel Związku Podhalan w Polsce, którego papież JPII jest honorowym patronem.
Chcemy w ten sposób dać jednoznaczny głos, że te samorządy są przeciwne szarganiu dobrego imienia papieża Polaka
- powiedział w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Piotr Bąk, starosta tatrzański.
Ja wręcz uważam, że jest to atak na nas. Jeżeli my się z tymi wartościami utożsamiamy, jeżeli osoba, która te wartości symbolizuje, była przez wieki naszą opoką, naszym wsparciem, jest teraz atakowana, to jest atak na nas. My się chcemy przeciwko temu przeciwstawić
- dodał samorządowiec.
Spotkanie ma odbyć się na stadionie pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Miejsce ma znaczenie symboliczne dla mieszkańców Podhala. To tam w czerwcu 1997 roku, podczas pielgrzymki Jana Pawła II, odbyła się pamiętna msza, w trakcie której górale złożyli papieżowi hołd i przyrzekli obronę wiary katolickiej oraz honoru papieża.
To nie jedyna forma protestu organizowana przez górali w związku z reportażem Marcina Gutowskiego. Na sobotę 18 marca zaplanowany jest "Marsz w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II oraz wartości, które głosił", który przejdzie ulicami Nowego Targu. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą odmawiać różaniec. - To wypływa z naszego serca i naszej wiary. Prawie wszyscy nasi radni są osobami wierzącymi. Jako wierzący myślę, że mamy takie prawo tak postąpić w tym momencie - powiedział cytowany przez "Gazetę Wyborczą" przewodniczący rady powiatu nowotarskiego Tadeusz Rafacz.