Wejherowo. Skażona woda nadal niezdatna do spożycia. Zamknięto szkołę i pływalnię

Od ponad tygodnia kilka tysięcy mieszkańców Wejherowa nie ma dostępu do wody pitnej z powodu zanieczyszczenia bakteriologicznego. Ze względu na skażoną wodę zamknięto miejscową pływalnię oraz odwołano stacjonarne zajęcia w Powiatowym Zespole Szkół nr 3. Uczniowie rozpoczęli naukę w trybie zdalnym.

1 marca sanepid po raz pierwszy poinformował o skażeniu wody w Wejherowie. Kryzysowa sytuacja nadal nie została zażegnana.

"W zbiorowym systemie zaopatrzenia w wodę miasta Wejherowa prowadzone są w dalszym ciągu intensywne czynności z zakresu płukania i dezynfekcji. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, PEWIK GDYNIA nadal prowadzić będzie działania związanie z dezynfekcją wody, płukaniem sieci wodociągowej i wykonywaniem na bieżąco badań jakościowych wody" - czytamy w komunikacie opublikowanym 6 marca przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni.

Zobacz wideo USA: Pęka kopuła nuklearnego sarkofagu

Skażona woda w Wejherowie. Zamknięto pływalnię i odwołano zajęcia w szkole

Sytuacja mieszkańców Wejherowa nie poprawia się z biegiem czasu, ale wręcz przeciwnie - muszą oni znosić nowe niedogodności związane z sytuacją w ich mieście. W związku ze skażeniem podjęto decyzję o zamknięciu lokalnej pływalni, która będzie nieczynna do odwołania, jak czytamy na jej stronie internetowej. Postanowiono również odwołać zajęcia stacjonarne w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie. Z tego powodu na nauce zdalnej przebywa obecnie ponad tysiąc uczniów.

- Po konsultacji z organem prowadzącym podjęliśmy decyzję o zawieszeniu zajęć, bo była ku temu podstawa prawna. Jak tylko będziemy mieć zielone światło z sanepidu, to otworzymy szkołę - powiedział dyrektor placówki Wojciech Rogocki.

Portal wejherowo.naszemiasto.pl poinformował, że zamknięto także niektóre lokale gastronomiczne, m.in. restaurację McDonald's przy ul. Tartacznej 1.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Rondo Praw Kobiet w Gdańsku Gdańsk ma rondo Praw Kobiet. "Na okrągło" ma przypominać o równości i wolności decydowania

Wtórne zanieczyszczenie przyczyną skażenia wody w Wejherowie

O przyczynach skażenia opowiedziała rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni Anna Szpajer.

- Jest to wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Cofnięcie się wody z długiego, praktycznie nieużywanego przyłącza spowodowało pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody w sieci. Szacujemy, że ograniczeniem w korzystaniu z wody do celów spożywczych objętych jest około 5 tys. mieszkańców w tym rejonie. Źródło wody dla Wejherowa, czyli ujęcie i stacja uzdatniania wody "Cedron", są bezpieczne pod względem jakości mikrobiologicznej. Służby spółki na bieżąco pobierają i badają próbki wody z punktów kontrolnych na terenie miasta - powiedziała Szpajer, cytowana przez wejherowo.naszemiasto.pl.

Wejherowo Wejherowo. Nie żyje roczna dziewczynka. Rodzice trafili do aresztu

Więcej o: