Trzy życia uratowane dzięki szybkiemu transportowi organów do przeszczepu. Wykorzystano Black Hawka

Niebezpieczny lot z bezcennym ładunkiem. Misja ratowania życia trzech osób z Warszawy i Śląska nie udałaby się, gdyby nie zaangażowanie zespołu we wsparciu policyjnych lotników ze sprzętem. Warunki transportu serca i płuc nie były sprzyjające, jednakże organy do transplantacji dotarły bezpiecznie do pacjentów.

Życie trojga pacjentów z Warszawy i Śląska zostało uratowane dzięki lotnikom i koordynatorom ds. transplantacji. Sprawny transport organów umożliwiło im wykorzystanie policyjnego Black Hawka, którym odbył się lot z województwa świętokrzyskiego do Warszawy, by następnie wieczorem policyjnym Mi-8 z Podlasia dotrzeć do Modlina i resztę drogi pokonać wojskowym samolotem CASA C-295 do Katowic. Dzięki temu m.in. 65-letnia pacjentka Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA otrzymała płuca do przeszczepu.

Zobacz wideo Kto i kiedy może zostać dawcą organów? Wyjaśniamy

Warszawa. Trzy życia uratowane dzięki szybkiemu transportowi organów do przeszczepu

Drugi lot był bardziej skomplikowany. Z powodu ograniczenia widoczności przez mgłę i niskiego zawieszenia chmur, piloci byli zmuszeni znaleźć nowe miejsce do lądowania. Załoga śmigłowca ścigała się z czasem, aby odebrać organy. Dowódca za sterami postanowił wylądować wzdłuż trasy S-8 w pobliżu stacji benzynowej, co pozwoliło karetce dostarczenie narządów do śmigłowca.

"To miał być łatwy lot, a okazał się trudny, skomplikowany i na granicy realizacji" - relacjonuje insp. pil. Robert Sitek w komunikacie policyjnym i dodaje: "Po pierwsze dlatego, że w dość krótkim czasie należało zgrać działanie lekarzy, kierowców transportu medycznego oraz policyjnych i wojskowych lotników, którzy tym razem połączyli siły, by dostarczyć cenne organy. Po drugie musieliśmy bardzo szybko zareagować w sytuacji nagłego pogorszenia pogody w zaplanowanym miejscu lądowania".

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Powstało słuchowisko o dawnej wsi Wolica. O tym miejscu w Warszawie mało kto dziś słyszał. "Tu czas jakby się zatrzymał

Mazowsze. Policyjno-wojskowa sztafeta z organami

Lotnicy w oczekiwaniu na karetkę uruchomili maszynę, aby jak najszybciej wystartować z ładunkiem monitorowanym przez zespół medyczny w kierunku lotniska w Modlinie. Kontroler z wieży powiadomił czekającą w gotowości załogę wojskowego samolotu CASA C-295 o zbliżającym się transporcie. Kiedy dotarł, niezwłocznie przewieziono organy na katowickie lotnisko, skąd bezpiecznie przewieziono je do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Karetka transplantacyjna przejeżdżała obok wypadku na A4. Ratownicy ruszyli na pomoc Na A4 płonęły samochody, oni ruszyli z pomocą. "Wieźliśmy organy"

Policja pomogła w transporcie organów do przeszczepu. Każda minuta miała znaczenie u pacjentów

Policyjna flota śmigłowcowa pomogła uratować w ciągu ostatnich dwóch lat życie około 30 pacjentom na terenie całej Polski. Wśród przeszczepionych narządów były m.in. serce, płuca, wątroba czy trzustka. Ich sprawny transport umożliwił wielu osobom szansę na nowe życie.

 
Więcej o: