W szpitalu w Zakopanem zużyto tony gipsu. Wszystko przez wypadki podczas ferii zimowych

Ponad cztery tysiące poszkodowanych to bilans tegorocznych ferii zimowych. Czas wypoczynku okazał się być szczególnie nieszczęśliwy dla narciarzy, których było około trzy tysiące. Tylko w szpitalu w Zakopanem zużyto tony gipsu.

Złamania, skręcenia i zwichnięcia to tylko niektóre z bolesnych doświadczeń, które mogli odczuć pacjenci szpitali. Szczególne oblężenie przeżywali lekarze szpitali, które znajdują się niedaleko najbardziej turystycznych miejscowości w Tatrach.

Zobacz wideo Miłka Raulin trenuje przed trawersem Grenlandii

Wypadki podczas ferii zimowych w górach. W Zakopanem zużyto 335 suchych opasek gipsowych

Wskutek wypadków, dochodzących w samym Oddziale Ratunkowym w Zakopanem, zużyto 335 suchych opasek gipsowych. "Po namoczeniu one nabierają wagi, więc myślę, że możemy mówić o tonach gipsu"-informuje RMF FM wicedyrektorka ds. medycznych Szpitala im. Chałubińskiego, Małgorzata Czaplińska.

Do szpitala podczas ferii trafiło 3823 pacjentów. - Prawie 80 procent z nich, to narciarze i ci, którzy przyjechali tu na wypoczynek - dodaje wicedyrektorka.

śnieg (zdjęcie ilustracyjne) Pierwsze dni marca będą wyjątkowo chłodne. Możliwy mróz i śnieg

Narciarze najbardziej narażeni na pobyt w szpitalu i gips

W górach narciarze są zawsze na pierwszym miejscu pod względem kontuzji. Narciarze niestety często przyjeżdżają na kilka dni i są nieprzygotowani do warunków. Bardzo szybko starają się wejść na wysokie obroty, ale okres stagnacji i braku wysiłku przez kilka miesięcy daje o sobie znać. Pamiętajmy, że narty wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności i techniki, ale i dobrej kondycji fizycznej. A z tym, jak łatwo się domyślić, jest różnie. Warto dbać o siebie przez cały rok, a przygodę z nartami w danym sezonie zaczynać na łatwiejszych trasach - informuje Jerzy Toczek, kierownik Przychodni Specjalistycznych przy zakopiańskim szpitalu.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Ratownicy TOPR podczas ćwiczeń służb ratowniczych. Wyczerpany narciarz pod Kasprowym Wierchem. Akcja TOPR po zamknięciu Tatr

Więcej o: