Bocian Maciek po raz 30. wrócił do Bydgoszczy. Sąsiedzi zauważyli, że robi wiosenne porządki w gnieździe

Bocian Maciek po raz 30. wrócił do Bydgoszczy, niskie temperatury go nie odstraszyły. I już zaczął porządkować swoje gniazdo. Mieszkańcy opublikowali relację z jego wizyty i cieszą się, że znowu wrócił do miasta.

Bocian Maciek pojawił się w woj. kujawsko-pomorskim bardzo szybko, ponieważ już 24 lutego był w swoim stałym miejscu. Jako pierwsza Maćka zauważyła jedna z mieszkanek, która od 30 lat obserwuje przyloty bociana.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Bydgoszcz. Bocian Maciek po raz 30. wrócił do swojego gniazda

Bocian Maciek to jeden z pierwszych bocianów, które przybywają do Polski po zimie. Gniazdo bociana od wielu lat znajduje się na słupie energetycznym przy ul. Toruńskiej na osiedlu Łęgnowo-Wieś w Bydgoszczy. "To już 30. rok jak gości w tym miejscu. Zdjęcia wykonała Zofia Włazik, moja mama i mówi, że było trudno, bo bocian robi porządki w gnieździe, co chwilę zmieniał w nim gałązki" - przekazała w mediach społecznościowych Renata Włazik. Komentarze pozostałych mieszkańców pod postem pokazują, że mieszkańcy są zadowoleni z powrotu bociana. "Ten towarzysz jak zwykle pierwszy. Idzie wiosna, hura" - napisała jedna z użytkowniczek.

Zajęcia terapeutyczne Poradnia dla dzieci z wadą słuchu potrzebuje 2 mln złotych na remont. "To dla nas nieziemska kwota"

Dlaczego bociany odlatują z Polski na zimę?

Jedną z głównych przyczyn migracji bocianów jest brak pożywienia na terenach lęgowych. Niska temperatura im nie przeszkadza, wyjątkiem są opady śniegu, ponieważ wtedy zamarznięta ziemia uniemożliwia im żerowanie - przekazuje portal bocianopedia.pl. W niesprzyjającym okresie bociany odlatują do Afryki, gdzie mają wystarczającą ilość pożywienia. Co ciekawe, wracają z Afryki, ponieważ w okresie letnim panują tam susze, które powodują braki pożywienia. Aby odchować młode, bociany decydują się na powrót do swoich miejsc lęgowych. Za migrowanie bocianów odpowiada również ilość hormonów, które produkuje ich przysadka mózgowa. Jest to związane z długością dnia oraz ilością słońca. Jeśli dni są krótsze, słońce świeci mniej intensywnie, wtedy zmniejsza się ilość hormonów, które docierają do krwi. To również daje bocianom sygnał, by zmienić miejsce pobytu.

Tropy niedźwiedzia Stary niedźwiedź już wcale mocno nie śpi. Odcisk łapy zwiastuje wiosnę

Więcej o: