Pingwiny z wrocławskiego zoo zniknęły z wybiegu. W mieście wykryto ptasią grypę

Pingwiny przylądkowe z wrocławskiego zoo będą aż do odwołania przebywać w zamknięciu na zapleczu Afrykarium. Wynika to z zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii, w związku z wykryciem ptasiej grypy na terenie Wrocławia.

Według informacji przekazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu, 10 lutego stwierdzono we Wrocławiu przypadek ptasiej grypy. "Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaka dzikiego - mewy śmieszki na terenie powiatu wrocławskiego" - przekazał wrocławski PiW.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jan Wojciech Piekarski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (21.02)

We Wrocławiu stwierdzono przypadek ptasiej grypy. Pingwiny zniknęły z wybiegu

Zoo we Wrocławiu zareagowało od razu na informację przekazaną przez PIW. Zdecydowano, że kontakt niektórych zwierząt z dzikim ptactwem musi zostać ograniczony.

"Tymczasowo, do odwołania, pingwiny przylądkowe z wrocławskiego zoo są zamknięte na zapleczu Afrykarium. Nie można ich zobaczyć na wybiegu. Jest to podyktowane zaleceniami Powiatowego Lekarza Weterynarii, gdyż we Wrocławiu występuje ptasia grypa. Z powodu ptasiej grypy zamknięte zostały także ptaki z naszego stawu (między innymi kaczki, łabędzie). Można natomiast oglądać ptaki w wolierach i na ekspozycjach ogrodzonych siatką, m.in. sowy, orłany, nandu. Zamknięte musiały zostać te ptaki, do których dzikie ptactwo ma bezpośredni dostęp. Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii obowiązuje do odwołania. Jednocześnie uspokajamy. Cała nasza kolonia ma się dobrze i jest w najlepszych rękach opiekunów" - przekazały władze wrocławskiego zoo w mediach społecznościowych.

Linia kolejowa do Karpacza. Odcinek w Mysłakowicach Wielki powrót po 20 latach. Pociągiem do Karpacza jeszcze w tym roku

Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu wprowadził zalecenia ograniczające rozprzestrzenianie się ptasiej grypy

Ptak, u którego zdiagnozowano ptasią grypę, został znaleziony na terenie Wrocławia, przy wale rozdzielczym na Stopniu Wodnym Różanka we Wrocławiu. "Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców drobiu terenu powiatu wrocławskiego. Jednocześnie informuję, że w najbliższych dniach zostanie opublikowane Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu wprowadzające nakazy i zakazy dla gospodarstw utrzymujących drób" - zalecenia lekarza przekazał Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrocławiu.

Do najważniejszych wytycznych należą m.in.: ograniczenia kontaktu ptaków hodowlanych z dzikim ptactwem, karmienie oraz pojenie ptaków w pomieszczeniach zamkniętych - informuje PiW we Wrocławiu.

Łódź. Pracownicy oczyszczalni mają nową przyjaciółkę. Papuga Sonia 'udziela cennych rad' Łódzka czyszczalnia ma nowego pupila. Papuga Sonia "udziela cennych rad"

Więcej o: